Bazı uyuşturucu maddelerin kromatografik yöntemlerle nitel tayini
  1. Tez No: 76213
  2. Yazar: HÜLYA ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDOĞAN HASDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, iki ayrı FID (Alev İyonlaşma Dedektörü) dedektörüne bağlı, megabor ve kapiler kolonlara sahip Varian 3400 Gaz Kromatografisi ile 22 uyuşturucu madde standardı ve 4 ilaç numunesi (bütün maddeler 10 mg Lynestrenol + 100 mi metanol içeren standart çözeltide çözünmüştür) nitel olarak incelenmiştir. Bunun için,optimum şartlar belirlenmiş ve 48.5 dakikalık programlı sıcaklıkla (kolon sıcaklığı) bütün maddeler nitel olarak tespit edilebilmiştir. Daha sonra, girişim yapan iki ayrı bölge için, iki farklı sıcaklık programı daha çalışılarak, her bir maddenin nitel olarak tayini başarılı bir şekilde belirlenmiştir. Gaz Kromatografisindeki çalışmaları desteklemek amacıyla İnce Tabaka Kromatografisi de uygulanmıştır. Bu çalışmada,incelenen maddelerin çıkış sürelerindeki sapmaları gözlemlemek amacıyla,referans madde olarak lynestrenol kullanılmıştır. Sonuç olarak, bu maddeler, başka hiçbir metoda başvurmadan sadece kromatografik yöntemlerle başarılı bir şekilde tarıımlanabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 22 abused drugs which are standard substances and 4 drug samples (all the substaces were dissolved by 10 mg lynestrenol +100 mL metanol standard solution) were determined qualitatively with Varian 3400 Gas Chromatography which consisted of megabore and capillary columns linked to two FID (Flame Ionization Detector) detectors. To do this, all the optimum conditions were determined and the total run time was 48.5 min. After that, for two interfering regions, two different oven temperature programs were programmed and succesively all the substances were determined qualitatively. I Thin Layer Chromatographic method was made to confirm the Gas Chromatographic analysis. In this study, lynestrenol was a reference substances and it was used to observe the deviations about the abused drugs. In conclusion, all the substances were determined qualitatively by using only chromatographic methods and there was no need to the other methods to confirm to the chromatographic results.