Kronik bel ağrılı hastalarda farklı cinsiyetlerde ağrı yönetiminin kinezyofobi, fiziksel aktivite ve özürlülük düzeyi ile ilişkisi
The relationship between kinesiophobia, physical activity and disability level and pain management in patients with chronic LOW back PAIN in genders
- Tez No: 715431
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik bel ağrılı hastalarda farklı cinsiyetlerde ağrı yönetiminin kinezyofobi, fiziksel aktivite ve özürlülük düzeyi ile ilişkisini incelemektir. Çalışmaya 20-60 yaş aralığında 42 kronik bel ağrılı kadın ve 42 kronik bel ağrılı erkek olmak üzere 84 kişi katılmıştır. Katılımcıların ağrı yönetimi için Ağrı İle Başa Çıkma Ölçeği, kinezyofobi duyguları için Tampa Kinezyofobi Ölçeği, özürlülük düzeyleri için Oswestry Özürlülük İndeksi ve fiziksel aktivite düzeyi için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi(Kısa Form) kullanılmıştır. Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 43,23 ± 8,40 yıl ve erkeklerin yaş ortalaması 37,09 ± 12,16 yıldır. Kronik bel ağrılı kadınlar ve kronik bel ağrılı erkekler arasında ağrı yönetim biçimlerinden çaresizlik (p= 0,001) ve bilinçli bilişsel girişimler (p= 0,023) açısından istatistiksel olarak anlamlı fark vardır. Kendi kendine başa çıkma ve tıbbi çare arama ortalamaları açısından anlamlı farklılık yoktur (p0,05). Kronik bel ağrılı kadınlar ile erkekler arasında kinezyofobi ortalama puanları arasında (p= 0,002), özürlülük skoru (p= 0,031) ve özürlülük yüzdesi açısından (p= 0,018) istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardır. Kronik bel ağrılı kadınlar ile erkekler arasında fiziksel aktivite ortalaması açısından anlamlı farklılık yoktur (p0,05) fakat oturmada fiziksel aktivite ortalamaları açısından anlamlı fark vardır (p=0,000). Kronik bel ağrılı kadın katılımcılarda ağrı yönetiminde çaresizlik ile özürlülük skoru (p=0,009), özürlülük yüzdesi (p=0,002) ve kinezyofobi (p=0,005) arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Kronik bel ağrılı kadın katılımcılarda ağrı yönetiminde tıbbi çare arama ile özürlülük yüzdesi (p=0,049) ve kinezyofobi (p=0,047) arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Kronik bel ağrılı erkek katılımcılarda ağrı yönetiminde çaresizlik ile özürlülük skoru (p=0,015), özürlülük yüzdesi (p=0,018), fiziksel aktivite skoru (p=0,001) ve kinezyofobi (p=0,000) arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Kronik bel ağrılı erkek katılımcılarda ağrı yönetiminde bilinçli bilişsel girişimlerde bulunma ile fiziksel aktivite skoru arasındaki ilişki anlamlı olarak bulunmuştur (p=0,004). Cinsiyete göre kronik bel ağrısı yönetimi değişmektedir. Kronik bel ağrısı yönetimi kinezyofobi, fiziksel aktivite ve özürlülük düzeyi ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship of pain management with kinesiophobia, physical activity and disability level in patients with chronic low back pain in different genders. 42 women with chronic low back pain and 42 men with chronic low back pain 84 person, between the ages of 20-60 participated in the study. The Pain Coping Questionnare was used for the pain management of the participants, the Tampa Kinesiophobia Scale for the kinesiophobia, the Oswestry Disability Index for the disability level and the International Physical Activity Questionnaire (Short Form) for the physical activity level. The mean age of the women was 43.23 ± 8.40 years and the mean age of the men was 37.09 ± 12.16 years. There is a significant difference between women with chronic low back pain and men with chronic low back pain in terms of helplessness (p= 0.001) and conscious cognitive interventions (p= 0.023), which are pain management styles. There isn't significant difference in the mean of self-coping and seeking medical help (p0.05). There is a statistically significant difference between the mean kinesiophobia scores (p= 0.002), disability score (p= 0.031) and disability percentage (p= 0.018) of women and men with chronic low back pain. There isn't significant difference between women with chronic low back pain and men in terms of mean physical activity (p0.05), but there is a significant difference in average physical activity in sitting (p=0.000). A significant relationship find between helplessness in pain management and disability score (p=0.009), disability percentage (p=0.002) and kinesiophobia (p=0.005) in female participants with chronic low back pain. In female participants with chronic low back pain, the relationship between seeking medical help in pain management and disability percentage (p=0.049) and kinesiophobia (p=0.047) find to be significant. In male participants with chronic low back pain, the relationship between helplessness in pain management and disability score (p=0.015), disability percentage (p=0.018), physical activity score (p=0.001) and kinesiophobia (p=0.000) find to be statistically significant. In male participants with chronic low back pain, the relationship between conscious cognitive interventions in pain management and physical activity score find to be significant (p=0.004). The management of chronic low back pain varies according to gender. Chronic low back pain management is associated with kinesiophobia, physical activity, and disability level.