Hemodiyaliz alan ve almayan son dönem böbrek yetmezliği hastalarda hematolojik parametrelerin karşılaştırılması
Comparison between patients with end stage renal disease to following either hemodialysis treatment or not
  1. Tez No: 715440
  2. Yazar: ŞERİFE EZGİ MERTTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kronik böbrek yetmezliği (KBY) olgularında böbrekte oluşan inflamatuar yanıtın belirlenmesi amacıyla son yıllarda kullanılan CRP, IL-1, IL-6 ve TNF-alfa gibi belirteçlerin yanısıra hemogramdan elde edilerek kullanılan platelet nötrofil oranı ve lenfosit nötrofil oranı gibi inflamasyonda yol gösterici olabilecek belirteçler üzerine çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada renal replasman tedavisi (RRT) alan ve almayan iki grup arasında nötrofil nötrofil oranı (LNO) kullanılarak inflamatuar yanıtın karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmamızda Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi, nefroloji polikliniğine başvuran hastaların 2013-2018 yılları arasındaki verileri retrospektif olarak irdelendi. RRT alan 59 olgu ile RRT almayan 56 olgu; toplamda 115 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların üre, ürik asit, kreatinin, glomerüler filtrasyon hızı, ortalama platelet hacmi, parathormon, spot idrarda protein/kreatinin oranı, hemogram değerleri dosyalarından retrospektif olarak elde edildi. Çalışmamızda KBY olgularında RRT alan ve almayan grupta parametrelere göre farklar incelendiğinde; biyokimyasal tetkikler açısından her iki grupta anlamlı farklılığa rastlanmadı. Hemogram parametreleri değerlendirildiğinde ise RRT alan ve almayan hastalar arasında MCV değerleri RRT almayanlarda 92,35 bulunmuş olup RRT alanlarda 88,8 saptandı anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p:0,002). Nötrofil/lenfosit oranını etkileyebilecek diğer sayısal parametreler incelendiğinde, biyokimyasal parametreler ile nötrofil/lenfosit oranı arasında, istatiksel olarak korelasyon izlenmedi. Kronik böbrek yetmezliği olgularında MCV değerlerinin RRT alan ve almayan grupta istatiksel olarak anlamlı olarak farklı saptanması olgular için faydalı bir progresyon belirteci olabilir
Özet (Çeviri)
To be able to detect proinflammatory response with cytokines such as CRP, IL-1,IL-6 in chronic renal disease patients; it is showed in some recent studies that neutrophil lmyphocyte ratio could be just as useful as other inflammatory markers. This study purposes to show possible changes and likelyhood of inflammatory response in patients with end stage renal disesase who either follows renal replacement therapy or conservative therapy without hemodialysis within using neutrophil lmyphocyte ratio as a denovo marker. In our study group some of these patients rejected to enter hemodialysis programme. We examined retrospectively the patients who applied Balıkesir Univesity during 2013-2018 to nephrology policlinics. It is included a to a total number of 115 patients: 59 patient who rejected RRT, so only get followed with conservative approach; 56 patient who enters hemodialysis programme. The data obtained retrospectively through patient files and and includes: levels of urea, uric acid, creatinine, GFR, MCV, parathormone, protein/creatinin ratio in spot urine test Our Study showed no significant difference within these biochemical parameters in these two group. Although when the complete blood counts of these patients are taken into consideration, the mean corpuscular volume (MCV) were significantly higher in the group who followed with conservative treatment.(p = 0,002) When we tried to examine other possible parameters which can interfere with NLR ratio, there were no significant statistical correlation within. As a final statement, it should be considered that MCV could be used to evaluate the progression of renal disease, taken account of there was significant difference between our two study groups.