Anlamlı yaşam algısı, iyimserlik ve değerlerin üniversite öğrencilerinin siyasal katılımı üzerindeki etkisi: Afyon Kocatepe Üniversitesi örneği
The effect of perception meaningful life, optimism and values on political participation of university students: The case of Afyon Kocatepe University
- Tez No: 715445
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, Siyasal Bilimler, Public Administration, Psychology, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, ilk amacımız, anlamlı bir yaşam algısının, iyimserlik düzeyi ve değerler ile siyasal katılım toplam puanlarının ve 7 alt boyutunun (siyasi tartışmalar, görsel ve yazılı basına görüş bildirme, seçimlere duyarlılık, gösteri ve yürüyüşler, seçim mitingleri, hizmet ve politika takibi ile propaganda, boykot ve eylemler) arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmak, ikincil amacımız ise bazı sosyo-demografik etkenlerle, anlamlı bir yaşam algısının, iyimserlik düzeyi ve değerlerin siyasal katılım üzerindeki rollerini belirlemektir. Bu nedenle, çalışmaya Afyon Kocatepe Üniversitesinin çeşitli fakültelerindeki toplam 355 (248 kadın, 107 erkek) öğrenci dahil edilmiş olup ortalama yaş 21,07 (SS = 1,48)' dir. Rastgele örnekleme yoluyla, öğrencilere, Sosyo-demografik Bilgi Formu, Siyasal Katılım Ölçeği, Yaşamda Anlam Anketi, Yaşam Yönelimi Testi ve Portre Değerler Ölçeği uygulanmıştır. Korelasyon analizi sonucunda, anlamlı yaşam algısı, iyimserlik, muhafazakarlık ve özaşkınlık değerleri ile siyasal katılım toplam puanı arasında anlamlı ve olumlu yönde bir ilişkili bulunmuştur. Her bir değişkenin katkı rolünü incelemek için gerçekleştirilen Standart Çoklu Regresyon analizine göre ise, siyasal katılım düzeyini, yaşamda anlam ile muhafazakarlık değeri olumlu yönde yordamıştır. Siyasal katılımın 7 altboyutu (siyasi tartışmalar, görsel ve yazılı basına görüş bildirme, seçimlere duyarlılık, gösteri ve yürüyüşler, seçim mitingleri, hizmet ve politika takibi ile propaganda, boykot ve eylemler) ile gerçekleştirilen analizlere göre ise, hizmet ve politika takibi varyansın en fazla açıklandığı altboyut olup, muhafazakarlık ve anlamlı yaşam algısı tarafından olumlu yönde yordanmaktadır. Sonuç olarak, muhafazakâr değerleri olan ve yaşamlarında anlam algısına sahip bireyler siyasal katılımın her sahasında daha fazla varlık sergilemektedirler. Özellikle kendini güvende hissetme, uyma, itaat, geleneksellik, aidiyet ve korumacılık ile karakterize muhafazakarlık değerinin, tutarlı bir biçimde siyasal katılım ve altboyutlarını olumlu yönde yordadığı görülmektedir. Sonuç olarak elde edilen bu bulgular ilgili alanyazın bulgularıyla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first aim of this study was to investigate whether there are relationships among a meaningful life, optimism level, values, and total scores of political participation and its 7 sub-dimensions (political debates, expressing opinions to the visual and written media, sensitivity to elections, demonstrations and marches, election rallies, service and policy follow-up). Our secondary aim was to determine the roles of some socio-demographic factors, a sense of a meaningful life, optimism level and values on total scores of political participation. Therefore, a total of 355 (248 female, 107 male) students from various faculties of Afyon Kocatepe University were included in the study and the mean age is 21.07 (SD = 1.48). Socio-demographic Information Form, Political Participation Scale, Meaning in Life Questionnaire, Life Orientation Test and Portrait Values Scale were applied to the students through random sampling. As a result of correlational analysis, there were significant correlation among a sense of meaning in life, optimism, the values of conservatism and transcendence and total scores of political participation. According to Standard Multiple Regression analyses that were performed to examine the contribution role of each variable, the level of political participation positively predicted the meaning in life and the value of conservatism. According to the analyzes carried out with the 7 sub-dimensions of political participation (political debates, expressing opinions to the visual and written media, sensitivity to elections, demonstrations and marches, election rallies, service and policy follow-up, propaganda, boycott and actions), the service and policy subdimension was found to be the most explained variance compared to other subdimensions and was positively predicted by conservatism and the perception of meaningful life. As a result, individuals with conservative values and a sense of meaning in their lives exhibit more active roles in all areas of political participation. It seems that the value of conservatism, which is characterized by feeling safe, conformity, obedience, tradition, belonging and protectionism, positively predicts political participation and its sub-dimensions consistently. As a result, these findings were discussed by comparing the relevant literature.