Üniversite öğrencilerinde cinsel doyum ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between sexual satisfaction and psychological well-being in university students
  1. Tez No: 715468
  2. Yazar: ATAKAN YAKALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: Özellikle 20'li yaşlar cinsel düşüncenin ve ihtiyaçların olgunlaştığı yaşlar olarak bilinmektedir. İlk cinsellik deneyimlerinin başlangıcı olarak görülen bu dönem cinsel problemler içinde önemli bir inceleme evresi olarak kabul edilebilir. Cinsel doyumun şekillenmesinde içinde yaşanılan toplum, çevre, sosyo-ekonomik seviye, töre gibi bazı faktörler önemli rol oynamaktadır. Bu faktörler ile bireyin cinsel kimlik geliştirmesi ve ilerleyen dönemde kişinin cinsel doyumunun ilişkili olduğu bilinmektedir. Psikolojik olarak iyi olma hali bu yaş aralığındaki birçok etmen tarafından açıklandığı düşünülmektedir. Psikolojik iyi olma durumu ile bireydeki cinsel doyum arasında da önemli ilişki olabileceği bildirilmektedir. Amaç: Üniversite öğrencilerinin cinsel doyum ile psikolojik iyi oluş arasında ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kolay örnekleme seçimi kullanılarak, üniversite öğrencilerinden İstanbul ilinde öğrenim gören 300 üniversite öğrencisi dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak Psikolojik İyi Oluş ve Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler online platformda uygulanmıştır. Bulgular: Elde edilen bulgularda cinsel partner bulunma ve yaşanılan yer değişkenlerine göre katılımcıların cinsel doyum puanları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Bunun yanında cinsiyet, anne eğitim düzeyi, kronik rahatsızlık ve psikolojik rahatsızlık değişkenlerine göre katılımcıların psikolojik iyi oluş puanları arasında anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Son olarak yapılan korelasyon analizi sonucunda cinsel doyum ile psikolojik iyi oluş puanları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Sonuç: Bireylerin psikolojik iyi oluş skorları arttıkça cinsel doyum skorlarının arttığı saptanmıştır. Verilerin karşılaştırılması için ülkemizin birçok yöresinden gençlerin de dahil edildiği daha büyük örneklemde izlemsel çalışmalar yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Especially the 20s are known as the ages when sexual thoughts and needs mature. This period, which is seen as the beginning of the first sexual experiences, can be considered as an important examination phase in sexual problems. Some factors such as society, environment, socio-economic level, and customs play an important role in shaping sexual satisfaction. It is known that these factors are related to the development of sexual identity of the individual and the sexual satisfaction of the person in the future. Psychological well-being is thought to be explained by many factors in this age range. It has been reported that there may be a significant relationship between psychological well-being and sexual satisfaction in the individual. Purpose: To examine the relationship between sexual satisfaction and psychological well-being of university students. Materials and Methods: Using easy sampling selection, 300 university students studying in Istanbul were included in the study. Psychological Well-Being and Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale were used as data collection tools. The scales were applied on the online platform. Findings: In the findings, a significant difference was found between the sexual satisfaction scores of the participants according to the variables of having a sexual partner and living place. In addition, it was observed that there was a significant difference between the psychological well-being scores of the participants according to the variables of gender, maternal education level, chronic illness and psychological disorder. Finally, as a result of the correlation analysis, significant relationships were found between sexual satisfaction and psychological well-being scores. Conclusion: It was determined that as individuals' psychological well-being scores increased, their sexual satisfaction scores increased. In order to compare the data, it is necessary to conduct follow-up studies with a larger sample, including young people from many regions of our country.