Çoklu doğum-destek vektörlü makinelerle sınıflama
Classification with multiple birth-support vector machines
- Tez No: 715477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVENÇ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde Çoklu Doğum Destek Vektörlü Makineler ile Çoklu Doğum Destek Vektörlü Makinelerin temelleri olan İkiz Destek Vektörlü Makineler ve Destek Vektörlü makineler incelenmiştir. Ayrıca Çoklu Doğum Destek Vektörlü Makineler bir dermatoloji veri kümesine uygulanmıştır. Hesaplamalar R yazılımında geliştirilen kodlarla gerçekleştirilmiştir. WEKA yazılımı bazı karar ağacı uygulamaları için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Twin Support Vector Machines and Support vector machines, which are the foundations of Multiple Birth Support Vector Machines and Multiple Birth Support Vector Machines, are investigated. In addition, an application of Multiple Birth Support Vector Machines on a dermatology dataset is performed. In order to perform the calculations the necessary codes have been implemented in R software. Also WEKA software was used for some decision tree applications.