Çoklu doğum destek vektör makineleriyle kümeleme algoritmasının kullanılması
Using clustering algorithm with multiple birth support vector machines
- Tez No: 929318
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVENÇ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Büyük veri, gün geçtikçe daha da önemli bir hale gelmektedir. Büyük veriyi analiz etmek amacıyla birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, makine Çoklu Doğum Destek Vektör Makinelerinde (ÇD-DVM) k-ortalamalar kümeleme algoritmasını kullanarak hesaplama performansına etkisini araştırmaktır. Önerilen bu yaklaşımla, büyük ve karmaşık veri kümelerinde zaman ve hesaplama karmaşıklığı azaltılırken sınıflandırma performansının korunması veya arttırılmaması hedeflenmiştir. ÇD-DVM, çok sınıflı veri kümelerinde her sınıf için ayrı hiper-düzlemi optimize etmektedir. Bu algoritmanın uygulanmasında farklı yöntemler olmasına karşılık bu çalışmada En Küçük Kareler (EKK) yöntemini kullanan ÇD-EKK-DVM tercih edilmiştir. Performansı değerlendirme için seçilen bazı veri kümeleri için ÇD-EKK-DVM 'yle k-ortalamalar algoritması kullanımı, bazı veri kümelerinde test doğruluğunu artırırken, bazı veri kümelerinde performans kaybına yol açmıştır. Buna karşılık her durumda hesaplama yoğunluğunu azalttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Big data is becoming more and more important day by day. Many different methods are used to analyze big data. The aim of this study is to investigate the effect of k-means clustering algorithm on the computational performance of machine Multiple Birth Support Vector Machines (MB-SVM). The proposed approach aims to reduce the time and computational complexity of large and complex datasets while maintaining or not increasing the classification performance. For multi-class datasets, the MB-SVM optimizes a separate hyperplane for each class. Although there are different methods for implementing this algorithm, in this study, we have chosen to apply the LS-MB-SVM, which uses the Least Squares (LS) method. For some of the datasets selected for performance evaluation, the use of the k-means algorithm with the LS-MB-SVM improved the test accuracy on some datasets, but led to a loss of performance on others. On the other hand, it was observed to reduce computational intensity in all cases.