Çoklu doğum destek vektör makinelerde parametre seçimi için genetik algoritma kullanılması
Using genetic algorithm for parameter selection in multiple birth support vector machines
  1. Tez No: 858438
  2. Yazar: VOLKAN DURUKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVENÇ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çoklu Doğum Destek Vektör Makineleri (ÇD-DVM) standart Destek Vektör Makinelerinden (DVM) en büyük farkı paralel hiper-düzlemler yerine paralel olmayan hiper-düzlemler kullanmasıdır. Bu paralel olmayan hiper-düzlemler sayesinde ÇD-DVM'de her bir sınıf için ayrı bir optimizasyon problemi tanımlanmaktadır. Diğer yandan ÇD-DVM'de sınıf sayısı kadar olan optimizasyon problemi ile parametrelerin sayısı da artmaktadır. Artan sayıdaki parametrelerin veri kümesine uygun olarak seçilmesi sınıflama performansını önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Bu nedenle bu çalışmada, ÇD-DVM'lerdeki parametrelerin seçiminde Genetik Algoritma (GA) kullanımı araştırılmıştır. Önerilen yaklaşım gerçek bir veri kümesine uygulanarak incelenmiştir. Sonuç olarak önerilen yaklaşımdaki gibi genetik algoritmaların ÇD-DVM'lerde kullanılması ile gerçekten daha iyi performans elde edilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Multiple Birth Support Vector Machines (MB-SVM), which may be considered as an extended version of Support Vector Machines (SVM) differ from SVMs mainly because non-parallel hyperplanes are used instead of parallel hyperplanes. In addition, in MB-SVM a different optimization problem is defined for each class. On the other hand, the number of parameters increases with the optimization problem as much as the MB-SVMs class number. Selecting an increasing number of parameters in accordance with the data set can significantly affect the classification performance. For this reason, in this study, the use of Genetic Algorithm (GA) in the selection of parameters in MB-SVM was investigated. The proposed approach has been examined by applying it to several datasets. The results, show that use of genetic algorithms with MB-SVMs may improve classfication accuracy.