Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun kurumsal arka planı, hukuki yapısı ve kararlarının değerlendirilmesi
Institutional background, legal structure and evaluation of decisions of the Human Rights and Equality Institution of Turkey
  1. Tez No: 715584
  2. Yazar: FİRDEVS GÜREŞÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZAHAT DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
“Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun Kurumsal Arka Planı, Hukuki Yapısı ve Kararlarının Değerlendirilmesi”başlığını taşıyan bu çalışmada insan hakları, eşitlik ve ayrımcılık yasağının yürütme organına bağlı bir idari kurum olan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) çatısı altında nasıl ele alındığını verilen kararlar üzerinden aktarmak hedeflendi. Eşitlik, en çok, ayrımcılığa uğrayan kişilerin talebidir. Ayrımcılık yasağı, eşitliğin sağlanmasını amaçlayan hukuki bir ilkedir. İnsan hakları ise hukuk devletinde bir güvencedir. Çalışma esnasında karşılaştırmalı bir yöntem izlenerek ayrımcılıkla mücadelede dünyadaki ve özellikle Avrupa'daki benzer kurumlarla ortak noktaların tespiti sağlandı. Çoğunlukla ön yargının sonucu gerçekleşen ayrımcılık olgusunu görünür kılmak adına gerçek vakalardan yararlanıldı. Evrensel bir konuya evrensel bir bakış açısıyla yaklaşmak gerekliliği ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
In this study, titled“Institutional Background, Legal Structure and Evaluation of Decisions of the Human Rights and Equality Institution of Turkey”, it is aimed to discuss how human rights with equality issues and the prohibition of discrimination are handled under the umbrella of the Human Rights and Equality Institution of Turkey, an administrative institution affiliated to executive body, through the decisions given. Equality is most commonly the demand of people who are discriminated against. The prohibition of discrimination is a legal principle aimed at achieving equality. Human rights are fundamental guarantee. During the study, a comparative method was followed to determine common points with similar institutons in the world and especially in Europe in the fight against discrimination. Real cases and decisions were used to make visible the phenomenon of discrimination, which is mostly the result of prejudice. The necessity of approaching a universal issue from a universal perspective was critically revealed.