Kozmolojik evren için mükemmel olmayan akışkan kaynaklar
Imperfect fluid sources for the cosmological universe
- Tez No: 715639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Genel Görelilikte, Einstein alan denklemleri, ikinci dereceden doğrusal olmayan diferansiyel denklemler içerir. Bu denklemlerin çözümleri, uzay zamanın geometrisi ve içerdiği maddenin özelliklerinin anlaşılması bakımından önemlidir. Gözlemlenen evren, büyük ölçekte homejen ve izotropik olsada, küçük ölçeklerde homojenlikten sapmalar mevcuttur. Bu tezde, galaksi ve karadelik ölçeğinde, homojen olmayan yapıların geometrisi incelemiş, bu tür uzay zamanın homojen olmayan yapısı için ideal olmayan akışkan formunda enerji-momentum tensörü tanımlanmıştır. Bu ideal olmayan enerji-momentum tensörü, literatürde kozmolojik karadelik olarak tanımlanan Thakurta ve Sultana-Dyer geometrilerilerine uygulanarak Einstein alan denklemlerini sağlayan enerji yoğunluğu ve basınç gibi büyüklükler elde edilmiştir. İncelediğimiz her iki geometrinin yeterince uzak mesafelerde Friedmann-Lemaitre-Robertson-Walker geometrisine dönüştüğü vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In General Relativity, Einstein field equations include second order nonlinear differential equations. The solutions of these equations are important for the understanding of the geometry of space time and the properties of matter contained. Although observed universe is homogeneous and isotropic at large scales, there are some deviations at small scales. In this thesis, the geometry of locally inhomogeneous structures at the galaxy and black hole scales are investigated and a energy-momentum tensor for an imperfect fluid is defined for the in-homogeneous structure of this type of space time. By applying this energy-momentum tensor to the Thakurta and Sultana-Dyer geometries, which are defined as cosmological black holes, the quantities such as energy density and pressure solving Einstein field equations are obtained. It was emphasized that at sufficiently large distances, these two geometries become Friedmann-Lemaître-Robertson-Walker space time.