10-12 yaş grubu çocuklara yüzme sporunun anatomik ve fiziksel gelişimine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of swimming sports on the anatomic and physical development of children age 10-12 age
- Tez No: 715658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ KOLUKISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: 10-12 yaş grubu çocuklara yüzme sporunun anatomik ve fiziksel gelişimlerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmanın evreni, Giresun İli Gençlik ve Spor merkezi Olimpik Kapalı Yüzme Havuzuna devam eden 200 sporcudan araştırmaya uygun olarak seçilen Araştırmanın örneklemi basit rastgele örnekleme yöntemi ile belirlenen Giresun Spor (15), Şahin Spor (6), Giresun Yıldızlar (3), Giresun Su Sporları (3) ve Gençlik Spor (3) Yüzme kulübü sporcularıdır. Araştırma grubunda bulunan sporcuların yaş ortalamaları 10.90 ± .80 olan 17 kadın 13 erkek toplam 30 lisanslı sporcudan oluşmaktadır. Araştırmaya gönüllü olarak katılan sporculara, çalışmanın önemi, yöntemi hakkında bilgi verildikten sonra uygulanmaya geçilmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden deneysel modele göre (Tek grup ön test-son test modeli ile) tasarlanmaktadır. Deneysel model kapsamında, katılımcılara, fiziksel uygunluğun değerlendirilmesi üzerine vücut ağırlığı, boy ve kulaç uzunlukları, nabız ölçümleri, dikey sıçrama, bacak kuvveti, esneklik, el reaksiyon, şınav, mekik ve 25 m serbest yüzme ile birlikte kol sayıları gibi bazı anatomik ve fiziksel testler uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS (ver. 23.0) programında değerlendirilmiş ve yanılma düzeyi .05 olarak belirlenmiştir. Bulgular: Yapılan ön test ve son test sonuçları arasında sporcuların vücut ağırlıkları, boy uzunlukları, kulaç uzunlukları ve nabızlarında (p=0.000**) anlamlı bir gelişme görülmektedir. Dikey sıçrama ve mekik testlerinde (p=0.001) gelişme var iken bacak kuvvetlerinde (p=0.002) gelişme göstermektedir. Otur-uzan testi sonuçlarında (p=0.023), şınav testlerinde (p=0.019) görülmektedir. VKİ sonuçlarında (p=0.242) ve el reaksiyonlarında (p=0.360) bir gelişme tespit edilememiştir. Sporcuların 25 metre Serbest yüzme dereceleri ile kulaç sayılarında anlamlı bir gelişme tespit edilmiştir (p=0.000**). Sonuç: Araştırmaya katılan sporcuların boy, vücut ağırlığı, kulaç uzunluğu ve nabızlarında gelişmeler olduğu görülmektedir. Buna karşın; VKİ ve el reaksiyonlarında bir gelişme tespit edilememiştir. Sporcuların 25 m serbest dereceleri ve kulaç sayılarında iyileşmeler görülmekte ve dikey sıçrama, bacak kuvvetleri, esneklikleri, şınav ve mekiklerinde gelişmeler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: It was conducted to examine the effect of swimming sport on the anatomical and physical development of children aged 10-12. Material and Method: The universe of this research was selected in accordance with the research from 200 athletes attending the Giresun Provincial Gençlik and Sports Center Olympic Indoor Swimming Pool. The sample of the research is Giresun Sports (15), Şahin Sports (6), Giresun Yıldızlar (3), Giresun Su Sports (3) and Gençlik Sports (3) Swimming club athletes determined by simple random sampling method. The average age of the athletes in the research group is 10.90 ± .80 and consists of 17 female and 13 male total 30 licensed athletes. After the athletes who voluntarily participated in the research were informed about the importance and method of the study, the application was started. The research is designed according to the experimental model (with a single group pre-test- post-test model), one of the quantitative research methods. Within the scope of the experimental model, some anatomical and physical tests such as body weight, height and stroke lengths, heart rate measurements, vertical jump, leg strength, flexibility, hand reaction, push-ups, sit-ups and 25 m free swimming, as well as arm counts, were given to the participants on the evaluation of physical fitness has been applied. The data obtained were evaluated in the SPSS (ver. 23.0) program and the error level was determined as .05. Results: Between the pre-test and post-test results, a significant improvement is observed in the body weight, height, stroke length and pulse (p=0.000**) of the athletes. While there was improvement in vertical jump and sit-up tests (p=0.001), there was improvement in leg strength (p=0.002). It is seen in sit-reach test results (p=0.023) and push-up tests (p=0.019). No improvement was detected in VKI results (p=0.242) and hand reactions (p=0.360). A significant improvement was found in the 25 meters Freestyle swimming degrees and stroke numbers of the athletes (p=0.000**). Conclusion: It is seen that there are improvements in the height, body weight, stroke length and heart rate of the athletes participating in the research. However; No improvement was detected in VKI and hand reactions. Improvements were seen in the 25 m freestyle and stroke counts of the athletes, and improvements were found in vertical jump, leg strength, flexibility, push-ups and sit-ups.