Özel öğretim kurslarında okuyan öğrencilerin rekreatif etkinliklere katılımının akademik yaşama etkisinin incelenmesi (Malatya ili örneği)
Investigation of the effect of participation of studentsin private education coursesin recreational activities on academic life (Malatya province example)
  1. Tez No: 715668
  2. Yazar: MERVE YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN HAMDİ BAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı özel öğretim kurslarında bulunan üniversite sınavına hazırlanan ortaöğretim son sınıf ve mezun olan öğrencilerin boş zaman kullanımlarına ve rekreatif etkinliklere katılımının akademik yaşama etkisinin incelenmesidir. Gereç ve yöntem: Araştırmanın evrenini, Malatya ilinde 2020-2021 eğitim öğretim yılında ortaöğretim mezun olan ve ortaöğretim son sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Malatya ilinde bulunan özel öğretim kurslarının içerisinden İntegral, Yeni Hamle ve Kültür özel öğretim kurslarına kayıtlı olan yaşları 17-22 ve üzeri arasında değişen sınava hazırlanan öğrencilerden tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 200 katılımcıdan oluşmaktadır.Ortaöğretim mezunu ve ortaöğretim son sınıf olan bireylerin sınava hazırlandıkları dönemde boş zamanlarının kullanımı ve rekreatif etkinlere katılma durumuna göre incelenmesine ait bulguların istatistiksel analizi SPSS 23 paket programında yapılmıştır. Araştırma grubunun demografik özellikleri, boş zaman kullanımları, okuldaki boş zamanlarındaki rekreatif etkinliklerine katılımı, okul dışı katıldıkları rekreatif etkinlikler katılımı, rekreatif etkinliklerin faydaları ve kişisel beceriye sahip olma durumuna göre boş zamanı verimli kullanma durumuna ait bulgular için frekans, ortalama ve yüzde hesaplamaları yapılmıştır. Bulgular: Çalışmada elde edilen veriler doğrultusunda, öğrencilerin serbest zamanlarında hangi rekreatifetiknlikler yaptıkları ve bu etkinlikleri yapma nedenleri ortaya konulmaktadır. Sonuç: Çalışmada ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda, öğrencilerin birçoğunun hafta içi günde ortalama 3 ile 6 saat arası, hafta sonu ise 6 saat ve daha fazla boş zamanı varken, bu boş zamanlarının en fazla 1-2 saatini rekreatif etkinliklerle geçirdiği görülmektedir.Yani öğrencilerin boş zamanlarında, rekreatif etkinliklere çok fazla zaman ayırmadığı, serbest zamanlarını etkili ve verimli kullanamadıkları ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective:Theaim of thisstudy is toexaminetheeffects of participation in leisure time andrecreationalactivities on academicandsocial life of highschoolseniorandgraduatestudentswhoarepreparingfortheuniversityexam in privateeducationcourses. Materials and methods:Theuniverse of thisresearchconsists of studentsattendingprivateeducationcourses in Malatya in the 2020-2021 academicyear. Thesample of thestudyconsisted of 200 individualsselectedbyrandomknittingmethodfromthestudentswhoseagesrangedfrom 17-22 yearsandabove, whowereenrolled in Integral, Yeni Hamle and Kültür specialeducationcourses in Malatya. Statistical analysis of thefindings of theexamination of highschoolgraduatesandhighschoolseniorsaccordingtotheuse of theirspare time andparticipation in recreationalactivitiesduringthepreparationperiodfortheexamwasmade in the SPSS 23 package program. Frequency, averageandpercentagecalculationsweremadeforthefindings of theefficientuse of leisure time accordingtothedemographiccharacteristics of theresearchgroup, theirleisure time use, theirparticipation in recreationalactivities in theirspare time at school, theirparticipation in recreationalactivitiesoutside of school, thebenefits of recreationalactivitiesandtheirpersonalskills. Results:Inlinewiththefindingsobtained in thestudy, whatactivitiesthestudents do in theirspare time andthereasonsfordoingtheseactivitiesarerevealed. Inlinewiththedataobtained in thestudy, it is revealedwhichrecreationalactivitiesthestudents do in theirfree time andthereasonsfordoingtheseactivities. Conclusion:Inlinewiththeresults of thestudy, it is seenthatwhilemost of thestudentshave an average of 3 to 6 hours of free time on weekdaysand 6 hoursormore on weekends, theyspend a maximum of 1-2 hours of thisfree time withrecreationalactivities. Inotherwords, it turnsoutthatstudents do not sparemuch time forrecreationalactivities in theirspare time andcannotusetheirfree time effectivelyandefficiently.