Özel öğretim kurslarında kurumsal motivasyon ve çalışanlar açısından önemi
Institutional motivation at governance of public institutions and its importance for private education i̇nstitutes
- Tez No: 961083
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE TURP GÖLBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin performansları motive edilebilmeleriyle doğru orantılıdır. Kurumlarda görev yapan işgörenler çeşitli motivasyon araçları ile tatmin edilebildikleri düzeyde iş tatminleri ve verimlilikleri artacaktır. Çalışanların iş tatminindeki artış öğretim kalitesini artıracak ve hizmet alan öğrencilere olumlu yansıyacaktır. İşgörenlerin yeterince motive edilememesi kurumları istenen hedeflerden uzaklaştıracaktır. Çalışanlardaki motivasyonon eksikliği işgücü kayıplarına ve işten ayrılmalara sebebiyet verebilmektedir. Bu çalışmada özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin motivasyonuna etki eden durumlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizinde SPSS Version 21.0 programı kullanılmıştır. Değişkenlerin normal dağılıma uygun olup olmadığı katılımcı sayısı 429 kişi olduğundan dolayı“Kolmogorov-smirnov Normallik Testi”ile değerlendirilmiştir. Araştırma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öğretimin tanımı, özel öğretim kurumları hakkında bilgi verilerek araştırmanın konusu hakkında teorik bilgiler derlenmiştir. İkinci bölümde ise araştırmanın bulguları ve yöntemi belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The performance of teachers working in private education institutions is directly proportional to their motivation. When the employees working in institutions can be satisfied with various motivational tools, their job satisfaction and productivity will increase. The increase in the job satisfaction of the employees will increase the quality of teaching and will reflect positively on the students receiving service. Failure to motivate the employees sufficiently will distract the institutions from the desired goals. Lack of motivation in employees may lead to labour losses and turnover. In this study, it was tried to determine the situations affecting the motivation of teachers working in private education institutions. SPSS Version 21.0 programme was used in the statistical analysis of the study. Whether the variables are suitable for normal distribution was evaluated with the 'Kolmogorov-Smirnov Normality Test' since the number of participants was 429 people. The research consists of two parts. In the first part, theoretical information about the subject of the research was compiled by giving information about the definition of teaching and private education institutions. In the second part, the findings and method of the research are presented.