Çevrimiçi olarak verilen cinsel eğitimin üniversite öğrencilerinin cinsel tutumlarına ve mitlerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluating the effect of online sexual education onuniversity students sexual attitudes and myths
- Tez No: 715697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL YAMAN SÖZBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma çevrimiçi olarak verilen cinsel eğitimin üniversite öğrencilerinin cinsel tutumlarına ve mitlerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla, tek gruplu ön test-son test düzeninde yarı deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 öğretim yılı Ufuk Üniversitesi'nde sağlık bölümleri dışındaki fakültelerde öğrenim gören 35 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada örnekleme dahil edilen öğrenciler 8-10 kişilik gruplara ayrılmıştır. Her gruba haftalık bir kez olmak üzere üç çevrimiçi eğitim verilmiştir. Veriler eğitim öncesi ve eğitimler bittikten bir ay sonra Cinsel Mitler Ölçeği ve Hendrick Cinsel Tutum Ölçeği aracılığıyla 26 Nisan-03 Ekim 2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Öğrencilerin Cinsel Mitler Ölçeği toplam, ön test ve son test puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık oluşmamıştır (p>0.05). Cinsel Mitler Ölçeği Cinsel Yönelim Alt Boyutu ön test puan ortalamalarına göre son test puan ortalamalarında etki büyüklüğü yüksek (d:-.0.699, %95 CI Dif: 0.94-5.51, 1-β:0.99) istatistiksel olarak anlamlı bir azalma oluşmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research was carried out for considering the effect of online sexual education on the university students sexual attitudes and myths by them using one group pretest - last test half-experimental design. Thirty-five students in Ufuk University in the 2020-2021 academic year except medical departments constituted the sample of the research. The students included in the sample were divided into groups of 8-10 people. Each group was educated online once a week and 3 times in total. Data were collected via Sexual Myths Scale- Hendrick Sexual Attitude Scale before training and after one month from training ended, between April 26 and October 03, 2021. No significant difference occurred between the students' total, pre-test and post-test mean scores of the Sexual Myths Scale (p>0.05). According to pretest average scores of sexual myths scale sexual orientation sub-dimension, occurred statistically significant (p0.05).