Gebe kadınların diyet kalitesi, duygusal yemek yeme ve beslenme bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluati̇on of DIRT quality, emotional eating and nutrition knowledge levels of pregnant women
  1. Tez No: 715714
  2. Yazar: NAZLICAN ÖNEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL EVRİM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı gebelerde diyet kalitesi, duygusal yeme ve beslenme bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve birbirlerine olan etkilerinin değerlendirilmesidir. Ankara ilinde yaşayan 210 gebe ve 70 gebe olmayan kadın (yaş ortalamaları 29,0±4,7 yıl) araştırmaya katılmıştır. Gebe kadınlar birinci, ikinci ve üçüncü trimester olmak üzere eşit sayıda üç gruba ayrılmış ve kontrol grubunu da gebe olmayan 70 kadın oluşturmuştur. Katılımcılara Duygusal İştah Anketi (DİA), Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği (YETBİD), 24- saatlik besin tüketim kaydını ve besin tüketim sıklığını içeren bir anket formu uygulanmıştır. Diyet kalitesi ise Sağlıklı Yeme İndeksi 2015 (SYİ) ile hesaplanmıştır. Birinci trimesterdeki gebelerin %61,4'ünün, ikinci trimesterdeki gebelerin %55,7'sinin, üçüncü trimesterdeki gebelerin %35,7'sinin ve kontrol grubundaki kadınların ise %31,4'ünün diyet kalitesinin zayıf olduğu saptanmıştır (p0,05). Katılımcıların YETBİD temel beslenme puan ortalamaları birinci, ikinci ve üçüncü trimesterdeki gebelerde sırasıyla 54, 52 ve 53 kontrol grubunda ise 54'tür (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the diet quality, emotional eating and nutritional knowledge levels in pregnant women and to evaluate their effects on each other. 210 pregnant and 70 non-pregnant women (mean age 29.0±4.7 years) living in Ankara participated in the study. Pregnant women were divided into three groups in equal numbers as first, second and third trimester, and the control group consisted of 70 non-pregnant women. A questionnaire including Emotional Appetite Questionnaire (EMAQ), Adult Nutrition Knowledge Level (YETBİD), 24-hour dietary recall and food consumption frequency was applied to the participants. Diet quality was calculated with the Healthy Eating Index 2015. It was determined that 61,4% of the pregnant women in the first trimester, 55,7% of the pregnant women in the second trimester, 35,7% of the pregnant women in the third trimester and 31,4% of the women in the control group had poor diet quality (p0,05).