Genç yaşlılık ve orta yaşlılık dönemindeki bireylerin konuşmada ve okumada artikülasyon ve konuşma hızlarının incelenmesi
Articulation and speech rates in speaking and reading of youngest-old and middle-old adults
  1. Tez No: 715781
  2. Yazar: İLAYDA GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMRAH CANGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Konuşma ve artikülasyon hızı birbiri ile ilişkili birer değişken olmakla birlikte birbirinden farklı süreçlerle ilgili bilgi vermektedir. Bu değişkenler gelişim sürecinin her aşamasında kendine özgü bir görünüm sergilemektedir. Bu çalışmada genç yaşlılık (65-74 yaş) ve orta yaşlılık (75-84 yaş) dönemindeki bireylerin konuşmada ve okumada artikülasyon ve konuşma hızları incelenerek normatif ön verilerin elde edilmesi ve bulunan verilerin yaş gruplarına ve cinsiyete göre karşılaştırılması amaçlanmıştır. Katılımcıların bilişsel performansları ile ölçülen veriler arasındaki korelasyonun hesaplanması çalışmanın ikincil amacı olarak belirlenmiştir. Çalışmaya genç yaşlılık (65-74) ve orta yaşlılık (75-84) dönemindeki anadili Türkçe olan 50 katılımcı (35 erkek ve 15 kadın) dahil edilmiştir. Katılımcıların bilişsel taraması Standardize Mini Mental Test (SMMT) ile yapılmıştır. Her katılımcıdan 300'er hecelik bir spontan konuşma ve okuma örneği alınmıştır. Alınan örnekler PRAAT ile analiz edilmiştir. Katılımcıların konuşmada konuşma hızı 256, konuşmada artikülasyon hızı 359,5, okumada konuşma hızı 235,5 ve okumada artikülasyon hızı 310,5 olarak bulunmuştur (hece/dakika). Katılımcıların spontan konuşmada konuşma hızları ile okumada konuşma hızları ve spontan konuşmada artikülasyon hızları ile okumada artikülasyon hızları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. SMMT sonuçları ile spontan konuşmada ve okumada konuşma ve artikülasyon hızları arasında anlamlı korelasyon bulunmamıştır. Elde edilen normatif veriler cinsiyet bağlamında karşılaştırıldığında, erkek katılımcıların konuşmada konuşma hızı, konuşmada artikülasyon hızı, okumada konuşma hızı ve okumada artikülasyon hızı kadınlara göre daha yüksek bulunmuştur. Bu çalışmadaki katılımcıların konuşmada ve okumada konuşma ve artikülasyon hızları daha genç yaş gruptaki kişilerle yapılan önceki çalışmalara göre daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Speech and articulation rates are variates that are related to each other but provide information about different processes. These variates show a unique appearance at every stage of the development process. This study aimed to obtain normative preliminary data of the speech and articulation rates of youngest-old (65-74 years old) and middle-old (75-84 years old) in speaking and reading, and to compare the data in terms of age and gender. The secondary aim of this study was to present the correlation between the cognitive performances of the participants. This study included a total of 50 (35 males and 15 females) youngest-old (65-74 years old) and middle-old (75-84 years old) participants whose native language was Turkish. Cognitive screening of the participants was implemented via the Standardized Mini-Mental State Examination (SMMSE). A sample of 300 syllables of spontaneous speech and reading samples were recorded and analyzed with the PRAAT software. Speech rate of the participants in speaking was 256 SPM, the articulation rate in speaking was 359,5 SPM, the speech rate in reading was 235,5 SPM and the articulation rate in reading was 310,5. There is a statistically significant difference between the speech and articulation rates of the participants in speaking and speech and articulation rates in reading. There was no statistically significant correlation between SMMSE results and speech and articulation rates in speaking and reading. In this study speech and articulation rates of the participants were found to be lower in speaking and reading compared to previous studies with younger age groups. When the normative data was compared in terms of gender, the male participants' speech and articulation rates in speaking and reading were found to be higher than females.