Diabetin endometrium reseptivitesi ve over üzerine etkileri
Effects of diabetes on endometrium receptivity and ovary
- Tez No: 715831
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışma Streptozotosin (STZ) ve yüksek yağlı diyet (high fat diet/HFD) beslenme ile elde edilen Obez/Tip 2 Diabet Mellitus (DM) farelerin endometrium reseptivite üzerindeki ve overlerinde meydana gelen değişiklikler ile AMH gibi dişi üreme sisteminin önemli hormonların seviyelerini tespit etmektir. Over ve Uterus immünohistokimyasal yöntemlerle incelenmesi, AMH hormon düzeylerinin karşılaştırılması ve bu parametrelerin DM ile ilişkilendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: 10 haftalık deney Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Deneysel Tıp Uygulamaları ve Araştırmaları Merkezi (SÜDATEM) deki BALB/C cinsi dişi farelerle oluşturuldu. POWER analizi, Literatür bilgilerine göre 7 fare (n=7) diabet grubu, 7 fare (n=7) ise kontrol grubu olarak belirlendi. Diabet çalışma grubu HFD ve STZ uygulaması ile diabet oluşturuldu, kontrol grubuna hiçbir madde uygulanmadı. Gruplara ait diseksiyon, uterus, over dokuları toplandı, kan numunesı alındı. Uterus ve endometriyumda VEGF, Ki67 immünohistokimyasal boyama yöntemi uygulandı, hematoksilen&eozin ile histolojik boyanıp, ışık mikroskobunda incelendi. Biyokimyasal analiz için toplanan kanda AMH seviyesi ölçümü yapıldı. BULGULAR: Çalışmanın başlangıcındaki ve sonundaki verileri kıyaslandığında; Diyabet(D) gruplarında çalışmanın 4. Haftasından itibaren ağırlık değerlerinin, kontrol grubunun ağırlık değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldığı görüldü. Açlık kan glikoz verileri incelendiğinde; açlık kan glikoz değerlerinin kontrol gruplarına göre diyabet gruplarında anlamlı bir şekilde arttığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
The Relatıonshıp Of The Complaınts Of Applyıng To The Emergency Department Of Women Of Reproductıve Age Wıth Premenstrual Syndrome INTRODUCTION AND OBJECTIVE: This study is to detect changes in the endometrial receptivity and ovaries of obese/Type 2 Diabetes Mellitus (DM) mice obtained through streptozotosin (STZ) and high fat diet (HFD) nutrition, as well as the levels of important hormones in the female reproductive system such as AMH. It is aimed to examine Ovarian and Uterine immunohistochemical methods, to compare AMH hormone levels and to associate these parameters with DM. MATERIAL AND METHODS: The 10-week experiment was created with BALB/C female mice at Sakarya University Faculty of Medicine Experimental Medicine Applications and Research Center (SÜDATEM). Power analysis was determined as 7 mice (n=7) diabetes group and 7 mice (n=7) as control group according to literature information. Diabetes working group was created with HFD and STZ application, no substances were applied to the control group. Dissection, uterus, ovarian tissues of the groups were collected, blood samples were taken. VEGF, Ki67 immunohistochemical dyeing method was applied in uterus and endometrium, histological dyeing with hematoxylane&eozin was examined in light microscope. AMH level measurement was performed in the blood collected for biochemical analysis. RESULTS: Compared to the data at the beginning and end of the study; 4 of the study in diabetes (D) groups. From the week, weight values decreased statistically significantly according to the weight values of the control group. When the hunger blood glucose data is examined; fasting blood glucose values increased significantly in diabetes groups according to control groups.