Down sendromlu çocuklarda ikili görevin yürüme hızı ve kadansına etkisinin değerlendirilmesi
The effect of dual task on walking speed and cadance in children with down syndrome
- Tez No: 715899
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELİZ BELGEN KAYGISIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: European University of Lefke
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Down Sendromlu (DS) çocuklarda ikili görevin yürüme hızı ve kadansına etkisini incelemektir. Yöntem: Bu çalışmaya yaş aralığı 7-18 olan, 10 metre bağımsız yürüyebilen ve en az orta düzey mental yeterliliğe sahip 32 Down Sendromlu çocuk dahil edilmiştir. Çocukların 10 metrelik yürüyüş testi ile mesafeyi tamamlama süreleri ve adım sayıları bilişsel ve motor ikincil görevler ile birlikte değerlendirilmiştir. Çocukların genel bağımsızlık düzeylerinin belirlenmesi amacıyla Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçütü (PFBÖ) velileriyle veya bakımını üstlenen kişilerce görüşülerek puanlanmıştır. Bulgular: Bu çalışma sonucunda DS'li çocukların bilişsel ve motor ikili görevleri sırasında tekli motor göreve kıyasla 10 metrelik mesafede yürüyüş hızlarının azaldığı ve atılan adım sayılarının arttığı bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to analyze the effect of dual task on walking speed and cadence in children with Down Syndrome (DS). Method: The study included 32 children with DS who can independently walk 10 meters and have at least intermediate mental competence and the average age of 7 to 18. Measure. During 10 meters walk test, the duration that children completed the test and the number of steps they took were evaulated with cognitive and motor dual tasks. In order to determine general level of independence in children, PFIM was completed with parents or the care giver. Results: It was found that during the cognitive and motor dual tasks of DS children, walking speeds decreased and the number of steps taken increased at a distance of 10 meters compared to the single motor task (p0.05).