Bir kamusal eğitim deneyimi: EKİ Armutçuk Özel İlkokulu üzerine tarihsel bir analiz
A public education experience: A historical analysis on EKİ Armutçuk Private Primary School
  1. Tez No: 715966
  2. Yazar: EMİNE YAZAR OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın konusu, 1953-1983 yılları arasında Karadeniz Ereğli Kandilli'de hizmet vermiş olan EKİ Armutçuk Özel İlkokuludur. Araştırmanın genel amacı, Ereğli Kömür İşletmeleri (EKİ) tarafından bölge çocuklarına sunulan otuz yıllık özel okul hizmetini dönemin sosyal ve ekonomik arka planını dikkate alarak incelemektir. Çalışmada doküman incelemesi ve sözlü tarih yöntemleri kullanılmıştır. Yaklaşık yetmiş yıllık tarihi olan okulun 1953-1983 yılları arasındaki dönemiyle ilgili belge ve bilgilere ulaşabilmek amacıyla EKİ Armutçuk Özel İlkokulunun (Bugün Madenci İlkokulu) arşivi taranmıştır. Döneme ilişkin mevzuat metinlerinden, Kalkınma Planlarından, Şûra Raporlarından ve Tebliğler Dergilerinden yararlanılmıştır. Çalışma kapsamında EKİ Armutçuk Özel İlkokulunu deneyimleyen Kandilli tarihine ve sosyal yaşamına tanık olmuş kişilerle görüşmeler yapılmıştır. Araştırma sonucunda söz konusu okulun Keynesyen ekonomi yaklaşımı ve refah devletleri döneminin ruhunu yansıtan son derece özgün bir finansman sistemi olduğu anlaşılmıştır. EKİ çalışanlarının çocukları için açılan okul, civar köylerde yaşayan ve EKİ personeli olmayan ailelerin çocuklarına da eğitim vermiş ve bütün finansmanı EKİ tarafından karşılanmıştır. Burada eğitim alan öğrenciler sosyal, kültürel, sportif olanaklarla donatılmış bir özel okulda, ücretsiz okumuşlardır. Bu okulda görev yapan öğretmenler, o dönemde devlet okullarında çalışan meslektaşlarından daha fazla maaş almışlar ve birçok sosyal imkâna sahip olmuşlardır. Kandilli, Ereğli ve Türkiye için çok değerli kişiler yetişmesine katkıda bulunan okul, 1980'lerden sonra belirginleşen neoliberal politikaların etkisiyle 1983'te MEB'e devredilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is EKİ Armutçuk Private Primary School, which served in Karadeniz Ereğli Kandilli between 1953-1983. The general purpose of the research is to examine the thirty-year private school service offered to the children of the region by Ereğli Coal Enterprises (EKİ), taking into account the social and economic background of the period. Document analysis and oral history methods were used in the study. The archive of EKİ Armutçuk Private Primary School (Today Madenci Primary School) was scanned in order to reach documents and information about the period between 1953-1983 of the school, which has a history of approximately seventy years. Legislative texts of the period, Development Plans, Council Reports and Announcements Journals were used. Within the scope of the study, interviews were conducted with people who experienced EKİ Armutçuk Private Primary School and witnessed the history and social life of Kandilli. As a result of the research, it has been understood that the school in question is a very unique financing system that reflects the Keynesian economic approach and the spirit of the welfare states period. The school, which was opened for the children of EKİ employees, also provided education to the children of families who live in the surrounding villages and who do not have EKİ personnel, and all of its financing was covered by EKİ. Students studying here have studied free of charge in a private school equipped with social, cultural and sports facilities. The teachers working in this school were paid more than their colleagues working in public schools at that time and had many social opportunities. Contributing to the raising of very valuable individuals for Kandilli, Ereğli and Turkey, the school was transferred to the Ministry of National Education in 1983 with the effect of neoliberal policies that became evident after the 1980s.