İç mekanda ayrıntılar üzerine plastik çözümlemeler
  1. Tez No: 71607
  2. Yazar: SEVİL ÖZTÜRK YALIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİM ÇELİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İç mekana ait ayrıntıların ele alındığı bu raporda, mekan olgusu, ev içi ile sınırlandırılmış ev içindeki nesnelerin kendiliğinden oluşumları, plastik öğelerle çözümlenmeye çalışılmıştır. Çağdaş kent yaşamının insan üzerindeki olumsuz etkileri, onu kendini güvende hissedebileceği mekanların arayışına itmiştir. Kendini en Özgür ifade edebildiği evi bireyin sığınağı olmuştur. Bu bağlamda sürdürülen çalışmalar, insanın evi ile kurduğu sıcak ve samimi bağ, nesnelerde ve nesnelerden alınan ayrıntılarda tespit edilmiş ve biçimlendirilmeye çalışılmıştır. Bu raporda ele alınan iç mekana ilişkin nesnelerin bir araya gelişlerindeki kendiliğinden oluşumlar, önce fotoğraf tekniği ile tespit edilmiş daha sonra bu fotoğrafların kolaj tekniği ile hazırlanmış eskizler tuval üzerine yağlı boya tekniği ile uygulanmıştır. Fotoğraflara ve kolajlara, resimlerin oluşumlarında birebir sadık kalınmamış, bir çıkış noktası olarak ele alınmıştır. Sonuçlandırılmış özgün çalışmaların tümünde, iç mekana ait ayrıntılar ele alınmıştır. Çalışmalarda, bireyin evi ile kurduğu sıcak, samimi bağ, renkli ve ışıklı bir atmosfer olarak yansıtılmaya çalışılmıştır. Hazırlanan bu raporun birinci bölümünde, başlangıcından günümüze mekan olgusu, kavram olarak iç mekan, çağdaş kent yaşamında birey ve iç mekanda birey nesne ilişkisi incelenmiştir. İkinci bölümde, iç mekan resminin konu olarak resim sanatındaki yeri ve çalışma kapsamı doğrultusunda örnek sanatçı ve çalışmaları irdelenmiştir. Üçüncü bölümde, yapılan çalışmaların, ele almış süreçleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise, üç grup altında toplanan resimlerin teknik açıdan ayrıştırımlarını kapsamaktadır. rv
Özet (Çeviri)
In this report in which the details belonging to the interior was handled, the phonemena of the space was limited to the interior and the spontenity of the obyects in the interior was tried to analyse by means of plastic elements. The negative effects of the modern urban life over human beings led them to seel for the spaces where they could feel themselves in safety. The home where they could express themselves the mest freely became their shelter. In the studies carried out in this respect, a warm and close relation which the human beings established with their home was determined in the objects and the details taken from the object and was tried to shape. In this report, the spontenities in which the objects belonging to the interior came together were first determined by the technique of the photograph and then the drafts prepared with the technique of the collage were performed with the techinique of oil on canvas. The photo and collages were not taken one by one in the paintings and handled as a way out. In all of those completed original works, the details belonging to the interior was handled. In the works, the warm and close relation which the individuals established with homes was tried to reflect as a colorful and bright atmosphere. In the first part of this present report, the phonemona of the space from begining to up-to-date, the interior as a concept, the individuals in the modern urban life and the relation of the individuals and objects in the interior were analysed. In the second part, the place of the interior painting as a subject in the art of painting and the artists and their works related to this present study were analysed. In the thirdpart, the process of the studres carried out were expressed. The fourth part includes three groups of paintings with their technical explanations. V