İmplantasyon penceresinde folik asit eksikliğinin sıçan endometriyum yüzey epiteli üzerine etkisi
Effect of folic acid deficiency on rat endometrial surface epithelium in the implantation window
- Tez No: 716143
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Endometriyum epiteli, siklusun alıcı fazında ve progesteronunun etkisindeyken yapısal ve adheziv özellikleri açısından önemli değişikliklere uğramaktadır. Hücre adezyon moleküllerinde oluşabilecek değişiklikler, çevresel ve genetik faktörler, embriyonun gelişiminden başlayarak maternal uterin alıcılıkta sonrasında endometriyal stromal hücrelerinin desidualizasyonuna varana kadar bir çok mekanizmada rol oynamaktadır. Maternal folat metabolizmasının ovaryen fonksiyonların, implantasyonun ve embriyogenez sürecinin üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Çalışmamızda implantasyon penceresinin açık olduğu geç luteal evrede (diöstrus), α5β3 integrin ve E-Kaderin'nin folik asit eksikliğinde endometriyum yüzey ve bez epitelindeki olası sentezlenme farklılıklarını ve gene folik asit eksikliğinin endometriyumda oluşturabileceği değişimsel farklılıkların histokimyasal ve immunohistokimyasal yöntemler ile araştırılmasını amaçladık. Deneyde 16 adet, 8-10 haftalık Wistar Albino cinsi sıçanlardan rastgele seçilmiş 2 grup oluşturuldu. 5 hafta süresince 2 mg/kg Folik asit (FA) içeren standart Rodent yem ile beslenen sıçanlardan kontrol grubu, FA içermeyen özel Rodent yem ile beslenen sıçanlardan FA eksiklik grubu oluşturuldu. 5. haftanın bitiminde denekler sakrifiye edildi, kan örnekleri ve uterus dokuları alındı. Dokulardan alınan kesitlere hematoksilen - eozin ve α5β3 integrin ve E-kaderin primer antikorları ile immunohistokimyasal yöntemler uygulandı. Çalışmamız sonucunda FA'in endometriyum morfolojisinin ve işlevselliğinin devamı üzerinde olumlu etkisinin olabileceği yapılan histokimya ve immünohistokimya analizleri ile görülmüş olmakla birlikte bu konuda halen daha fazla çalışmalara ve internasyonel konsensus kararlarına gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The endometrial epithelium undergoes significant changes in terms of its structural and adhesive properties during the receptive phase of the cycle and under the influence of progesterone. Changes that may occur in cell adhesion molecules, environmental and genetic factors play a role in many mechanisms, starting from the development of the embryo until the decidualization of endometrial stromal cells in maternal uterine receptivity. The effects of maternal folate metabolism on ovarian functions, implantation and embryogenesis are investigated. In our study, we aimed to investigate the possible synthesis differences of α5β3 integrin and E-cadherin in the endometrium surface and gland epithelium in folic acid deficiency in the late luteal stage when the implantation window is open, and to investigate the variational differences that may be caused by folic acid deficiency in the endometrium by histochemical and immunohistochemical methods. In the experiment, 2 randomly selected groups were formed from 16 8-10 weeks old Wistar Albino rats. Control group was formed from rats fed with standard Rodent chow containing 2 mg/kg Folic acid (FA) for 5 weeks, and FA deficiency group was formed from rats fed special Rodent chow without FA. At the end of the 5th week, the subjects were sacrificed, blood samples and uterine tissues were collected. Hematoxylin - eosin and α5β3 integrin and E-cadherin primary antibodies and immunohistochemical methods were applied to the sections taken from the tissues. As a result of our study, it has been seen with histochemistry and immunohistochemistry analyzes that FA may have a positive effect on the continuation of the endometrial morphology and functionality, but there is still a need for more studies and international consensus decisions on this subject.