Resource recovery and value added products from recycled aseptic Tetra Pak food packaging waste
  1. Tez No: 716165
  2. Yazar: DAMLA AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİKEM ÖVEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde, aseptik gıda ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesi ile selüloz ekstrakte edilmiş olup, selülozdan katma değeri yüksek ve birçok kullanım alanına sahip, çevre dostu selüloz nanokristal üretimi gerçekleştirilmiştir. Selüloz nanokristal, biyobozunur, biyouyumlu, toksik olmayan yapısıyla ve yüksek mekanik dayanımı ile son yıllarda en çok tercih edilen biyopolimerler arasına girmiştir. Bu çalışma, dünya genelinde yüksek bir kentsel katı atık oranına sahip olan aseptik gıda ambalajlarının bertarafında çevreye duyarlı bir yol izlenmesine katkıda bulunmaktadır. Selüloz ekstraksiyonu aşamasında, aseptik gıda ambalajlarından ayrılan kâğıt katmanı, NaOH çözeltisi ile çift aşamalı alkali muameleye tabi tutulmuştur. Ekstrakte edilen üründen lignin ve hemiselülozun ayrıştırıldığı ağartma işlemi sırasında NaClO çözeltisi kullanılmıştır. Elde edilen selüloz, H2SO4 çözeltisi ile asit hidrolizi işlemine tabi tutulduktan sonra bir dizi mekanik işlemden geçirilmiş ve selüloz nanokristal üretimi gerçekleştirilmiştir. Selüloz nanokristallerin, sıcaklık ve zaman parametrelerine bağlı olarak değişen özellikleri, FTIR, XRD, TGA, AFM, SEM, OM gibi karakterizasyon yöntemleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, cellulose is extracted by recycling of aseptic food packaging wastes, and environmentally friendly and high value added cellulose nanocrystals have been produced. Cellulose nanocrystals have become one of the most preferred biopolymers in recent years due to biodegradable, biocompatible, non-toxic structure and high mechanical resistance. This study contributes to a sensitive to environment path in the disposal of aseptic food packages, which have a high municipal solid waste rate worldwide. In the cellulose extraction step, the paper layer separated from the aseptic food packages was subjected to two-stage alkaline treatment with NaOH solution. NaClO solution was used during the bleaching process in which lignin and hemicellulose were extracted from the alkaline treated product. The resulting cellulose was subjected to acid hydrolysis with H2SO4 solution and subjected to a series of mechanical processes and finally cellulose nanocrystals were produced. The properties of cellulose nanocrystals, which vary depending on temperature and time parameters, were investigated by characterization methods such as FTIR, XRD, TGA, AFM, SEM and OM.