الصِّناعةُ الحديثيَّة عِند الإمام مُسلمٍ وأثرها في الرِّواية بالمعنى في صَحيحهِ
İmam Müslim'in Sahihi'nde es-sinâatü'l-hadisiyye ve mana ile hadis rivayeti yaklaşımına etkisi'
- Tez No: 948613
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMEL FETTUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma, İmam Müslim'in hadis metodolojisini ve bunun anlamı esas alarak hadis rivayetine etkisini incelemektedir. Araştırmanın önemi, hadis metodolojisi ile fıkıh metodolojisi arasındaki farkın ortaya konulmasında, bu iki alanın temel özelliklerinin ve ilgili eserlerin açıklanmasında yatmaktadır. Ayrıca, İmam Müslim'in hadis metodolojisinin temel özellikleri, anlamı esas alarak hadis rivayet etme yöntemi ve hadisleri anlamıyla rivayet etme konusundaki yaklaşımları ele alınmıştır. Araştırmacı, hadislerin anlamıyla rivayet edilmesine yönelik eleştirileri, İmam Müslim'in şartlarının dışında kalan bazı hadislerin (örneğin muallak, mevkuf ve benzeri hadislerin) rivayet edilmesiyle ilgili açıklamalar sunmuştur. Araştırmada betimsel ve analitik bir yöntem benimsenerek, İmam Müslim'in hadis metodolojisi detaylı bir şekilde ele alınmış, hadis metinleri arasındaki rivayet farklılıkları, metinlerdeki eklemeler ve kısaltmalar incelenmiş ve hadislerin anlamıyla rivayet edilmesi durumu değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, İmam Müslim'in anlamıyla hadis rivayet etme yöntemine ilişkin yaklaşımı açıklığa kavuşturulmuştur. İmam Müslim'in, metinlerdeki eklemeler, takipler ve tekrarlar dışında, hadisleri anlamıyla rivayet etmediği, ancak diğer hadis âlimleri gibi belirli şartlar ve kurallar çerçevesinde anlamıyla rivayeti caiz gördüğü belirlenmiştir. Bu şartlar ve kurallar, hadis ilimlerinin temel kaynaklarında ve hadis metotlarına ilişkin eserlerde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the hadith methodology of Imam Muslim and its impact on narrating hadiths based on their meaning in his Sahih. The significance of this research lies in distinguishing between hadith methodology (sina'ah hadithiyyah) and jurisprudential methodology (sina'ah fiqhiyyah), clarifying their key features, and highlighting the works associated with each. Additionally, it explores the key aspects of Imam Muslim's hadith methodology and his approach to narrating hadiths based on their meaning. The researcher addresses issues related to narrating hadiths by meaning, as well as Imam Muslim's inclusion of hadiths that do not meet his standard conditions, such as suspended (muʿallaq) and halted (mawquf) narrations, among others. The researcher employed a descriptive-analytical method to elaborate on Imam Muslim's hadith methodology, tracing variations in the texts of hadiths, examining additions to their wording, and noting cases of text abridgment and narration by meaning. The study concludes by elucidating Imam Muslim's approach to narrating hadiths based on their meaning. It highlights that Imam Muslim limited the narration of hadiths by meaning to cases of textual additions, corroborations, and repetitions. Like other scholars, however, he acknowledged the permissibility of narrating hadiths by meaning under specific conditions and regulations outlined by scholars in the foundational sources of hadith sciences and related works.