Reikinin abdominal cerrahi hastalarının anksiyete, korku, ağrı ve yaşam bulguları üzerine etkisi
The effect of reiki on abdominal surgery patients' anxiety, fear, pain and life findings
  1. Tez No: 716239
  2. Yazar: HAMİDE ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVBAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Cerrahi girişime bağlı komplikasyon gelişme ihtimali, kontrol kaybı, günlük yaşam aktivitelerinde değişim, sosyal yaşamdan kopmaya bağlı hastada anksiyete, anestezi korkusu, ölüm korkusu ve ağrı gelişebilir. Tüm bunların yanı sıra sempatik sinir sistemini uyaran ağrı, korku, anksiyete gibi faktörler nabız hızını, kan basıncını ve solunum hızını arttırabilir. Bu çalışma abdominal cerrahi hastalarının anksiyete, korku, ağrı düzeyleri ve yaşam bulguları üzerinde reikinin etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda Haziran 2020-Aralık 2020 tarihleri arasında açık abdominal cerrahi uygulanacak olan tüm hastalar, örneklemini ise kriterlere uyan ve basit randomizasyon yöntemiyle seçilen 93 hasta (reiki grubundan 31, sham reiki grubundan 31, kontrol grubundan 31 olmak üzere) oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği, Cerrahi Korku Ölçeği, Durumluk Kaygı Ölçeği (STAI-I), Hasta Takip Formu ve Reiki Uygulama Basamakları Rehberi kullanılmıştır. Reiki veya Sham reiki uygulaması cerrahi günü ameliyathane Pre-op ünitesinde, cerrahi sonrası 1. ve 2. gün klinikte hasta odasında uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi bilgisayar ortamında paket programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anxiety, fear of anesthesia, fear of death, and pain may develop in the patient due to the possibility of complications due to surgical intervention, loss of control, changes in daily life activities, and separation from social life. In addition to all these, factors such as pain, fear, and anxiety that stimulate the sympathetic nervous system can increase the pulse rate, blood pressure, and respiratory rate. This study was conducted to evaluate the effect of reiki on anxiety, fear, pain levels, and vital signs of abdominal surgery patients. The population of the study is all patients who will undergo open abdominal surgery in Çukurova University Faculty of Medicine, Department of General Surgery between June 2020 and December 2020, and the sample is 93 patients (31 from the reiki group, 31 from the sham reiki group, control group) who met the criteria and were selected by simple randomization method. 31 from the group) formed. Personal Information Form, Visual Comparison Scale, Surgical Fear Scale, State Anxiety Scale (STAI-I), Patient Follow-up Form, and Reiki Practice Steps Guide were used to collect data. Reiki or Sham reiki was applied in the operating room pre-op unit on the day of surgery, and in the patient room in the clinic on the 1st and 2nd days after surgery. Statistical analysis of the data was carried out in a computer environment using a package program.