Boş zaman engelleri ve fiziksel aktivite özdeğeri ilişkisi: Evhanımları üzerine bir uygulama
The relationship of leisure time barriers and physical activity self worth: An application on housewifes
  1. Tez No: 716266
  2. Yazar: GÜL KOÇ SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı ev hanımlarının boş zaman engelleri ve fiziksel aktivite öz değerleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Aynı zamanda katılımcılarınboş zaman engelleri ve fiziksel aktivite öz değerleri puanları onların; yaşlarına, medeni durumlarına, eğitim durumlarına, çocuğunuz var mı? sorusuna verdikleri cevaplara, çocuk sayılarına, gelirdüzeylerine, 'araç kullanıyor musunuz' sorusuna verdikleri cevaplara 'aktif spor yapıyor musunuz' sorusuna verdikleri cevaplara 'günde kaç saat boş zamanınız var' sorusuna verdikleri cevaplara göre karşılaştırılmıştır.Araştırmanın evrenini, Mersin İli'nde yaşayan ev hanımları oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise Mersin ili Mezitli İlçesi Merkez mahallesinde yaşayan kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 364 ev hanımı oluşturmuştur.Araştırmada veri toplama aracı olarak, Demografik Bilgi Formu , Boş Zaman Engelleri Ölçeği (BZEÖ) ve "Kadın Fiziksel Aktivite Özdeğeri Ölçeği (KFAÖÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın tüm verileri SPSS 23.0 paket programında analiz edilmiştir. Araştırmada verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini ölçmek için Shapiro-Wilk testi uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan veriler normal dağılım göstermediği için non-parametrik testler uygulanmıştır. Çalışmada ikili grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, üç ve daha fazla grubun karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiyi ölçmek için Spearman testi uygulanmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bilgilere göre; katılımcıların boş zaman engelleri alt boyutu olan birey psikolojisi ile bilgi öz değer, duygusal öz değer ve fiziksel aktivite öz değer toplam puanları arasında anlamlı bir ilişki vardır. Boş zaman engelleri alt boyutu olan bilgi eksikliği ile fiziksel aktivite öz değer ölçeği alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Katılımcıların boş zaman engelleri alt boyutu olan tesis yetersizliği puanları ile bilgi öz değer, duygusal öz değer ve fiziksel aktivite öz değer toplam puanları arasında anlamlı bir ilişki vardır. Katılımcıların boş zaman engelleri alt boyutu olan arkadaş eksikliği ile sosyal öz değer puanları arasında anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Katılımcıların boş zaman engelleri alt boyutu zaman yetersizliği puanları ile bilgi öz değer, duygusal öz değer, sosyal öz değer ve fiziksel aktivite öz değer toplam puanları arasında anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Katılımcıların boş zaman engelleri alt boyutu ilgisizlik puanları ile sosyal öz değer puanları arasında anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Ev hanımlarının boş zaman engelleri toplam puanı ve fiziksel aktivite öz değeri toplam puanları arasında ise anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Aynı zamanda çalışma sonucuna göre; ev hanımlarının en çok birey psikolojisi ve zaman yetersizliği sebebi ile etkinliklere katılım göstermediği belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between housewives' leisure time barriers and physical activity self-values. At the same time, the participants' leisure barriers and physical activity self-worth scores were evaluated according to their; age, marital status, educational status, The answers given to the 'do you have children? ', the number of children, income levels, the answers to the question 'do you drive', the answers to the question 'do you actively join sports' and the answers to the question 'how many hours of free time do you have per day'. The data of the research consisted of housewives living in Mersin Province. The sample of the study consisted of 310 housewives selected by convenience sampling method, living in the Central neighborhood of Mezitli District of Mersin. Demographic Information Form, Leisure Time Barriers Scale (CIS) and“Physical Activity Eigenvalue Scale”were used as data collection tools in the study. All data of the research were analyzed in SPSS 23.0 package program. In the study, Shapiro-Wilk test was applied to measure whether the data showed a normal distribution. Since the data used in the study did not show normal distribution, non-parametric tests were applied. In the study, Mann Whitney U test was used to compare paired groups, and Kruskal Wallis test was used to compare three or more groups. Spearman test was applied to measure the relationship between the scales.According to the information obtained as a result of the research; there is a significant relationship between the individual psychology, which is the sub-dimension of leisure time barriers, and the total scores of knowledge self-worth, emotional self-worth and physical activity self-worth. No significant relationship was found between the lack of information, which is the sub-dimension of leisure time barriers, and the sub-dimensions of the physical activity self-worth scale. There is a significant relationship between participants' leisure barriers sub-dimension, facility inadequacy scores, and knowledge self-worth, emotional self-worth, and physical activity self-worth total scores. A significant relationship was determined between the lack of friends, which is the sub-dimension of leisure time barriers, and social self-worth scores of the participants. A significant relationship was determined between the participants' leisure time barriers sub-dimension time deficiency scores and their knowledge self-worth, emotional self-worth, social self-worth, and physical activity self-worth total scores. A significant relationship was determined between the participants' leisure time barriers sub-dimension indifference scores and their social self-worth scores. No significant correlation was found between the total scores of leisure time barriers and total physical activity self-worth scores of housewives. At the same time, according to the results of the study; it has been determined that housewives do not participate in activities mostly due to individual psychology and lack of time.