Pandemi sürecinde beden eğitimi öğretmenlerinin çevrimiçi beden eğitimi ve spor dersi deneyimleri
Physical education teacher's online physical education and sports lesson experiences in the pandemic process
  1. Tez No: 716267
  2. Yazar: MURAT EDİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİYHA TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı pandemi sürecinde beden eğitimi öğretmenlerinin çevrimiçi beden eğitimi ve spor dersi deneyimlerini değerlendirmektir. Araştırmada nitel araştırma tekniği ile nitel araştırma desenlerinden ''durum çalışması'' deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ilinde özel ve vakıf okullarında çalışan 20 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarının değerlendirilmesinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; beden eğitimi öğretmenlerinin benzer teknolojik imkân ve sorunlara sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Pandemi sürecinde teknoloji kullanımı beden eğitimi dersleri üzerinde olumlu etkileri; öğrenci motivasyonunun artması, dersin yapılabilmesi, ders içeriğinde bilgi düzeyindeki kazanımların daha kalıcı hale gelmesi, teknolojinin beden eğitimi dersine entegrasyonu, farklı web araçları kullanımı ve öğrencilerin öz düzenleme becerilerinin gelişmesi sonuçlarına ulaşılmıştır. Teknoloji kullanımının olumsuz etkileri ve yaşanılan sorunlar; müfredat sorunu, teknolojik ekipman kaynaklı sorunlar, öğrenci takibi, yoklama takibi sorunu, öğrenci sakatlıklarına hızlı çözüm üretememe, kamera kullanımında yaşanan sorun, utangaçlık, materyal kısıtlılığı, öğrencinin yaş grubundan kaynaklı sorunlar, ölçme ve değerlendirme güçlüğü olarak belirlenmiştir. Süreç sonrası beden eğitimi derslerinde teknoloji kullanımının devam etmesi gerektiği görüşü sonucuna ulaşılmıştır. Ders işleyişinde yaşanan değişiklikler; dersin planlanması, gözlem ve değerlendirme sürecinin değişmesi, kullanılan materyallerin dijitalleşmesi olarak belirlenmiştir. Veliler süreçte öğretmenlerin canlı ders süreçlerine tanıklık etmiş ve beden eğitimi öğretmenlerinin veli iletişim tercihleri ve ders performansları üzerine olumlu tepkiler aldıkları sonucuna varılmıştır. Öğrenci katılımını arttırmak amacıyla eğlenceli ve dikkat çekici ders içeriklerinin ve web 2.0 araçlarının kullanıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the views of physical education teachers about the effects of technology use in physical education lessons during the pandemic. This research has been conducted using the qualitative research technique, and“case study”design, one of the qualitative research designs. The study group of the research consists of 20 physical education teachers working in private and foundation schools in Ankara. Descriptive and content analysis was conducted for the evaluation of the research results. As a result of the research, it has been concluded that physical education teachers working in private and foundation institutions have similar technological opportunities and are facing similar issues. No difference was found in terms of professional seniority, age, and type of institution of the physical education teachers. The positive effects of technology use on physical education lessons during the pandemic; The results of the study were found to increase student motivation, conduct the course, make the course content gains more permanent, integrate technology into the physical education lesson, use different web tools and improve students' self-control skills. Negative effects and problems of technology use in distance education courses during the pandemic process; Curriculum implementation issues, technological equipment-related problems, student follow-up, attendance follow-up problem, inability to produce quick solutions to student disabilities, problems with camera usage, shyness, material limitations, problems arising from the age group of the student, measurement, and evaluation difficulties. As a result of the opinions of physical education teachers, it was concluded that the use of technology in physical education classes should continue after the pandemic. Changes in teaching of the course in this process; the planning of the lesson, the change of the observation and evaluation process, and the digitalization of the materials used. Physical education teachers updated their internet speed as a solution to the problems they experienced during this process, included different web 2.0 tools in their lessons, and provided easy access to the video recordings of offline lessons in addition to online lessons. In addition, physical education teachers collaborated with the information technologies department in schools and received assistance from the technical support personnel at the school regarding their problems. It was concluded that physical education teachers adapted their computer usage experiences before the pandemic into the course content that could be done in the process and participated in in-service trainings and certificate programs about the use of web tools. Parents observed the live lessons of teachers during the distance education process, and it was concluded that physical education teachers received positive reactions regarding parent communication preferences and lesson performances. It was concluded that entertaining and attractive course contents and web 2.0 tools were used to increase student participation.