Meslek liselerinde bilgisayar laboratuvarlarının ve ofislerin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi: Örnek risk değerlendirmesi
Occupational HEALTH and safety evaluation of computer laboratories and offices in vocational high schools: Example risk assessment
- Tez No: 716281
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kazalar, Education and Training, Accidents
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada meslek liselerinde bilgisayar laboratuvarlarının ve ofislerin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu amaçla örnek olarak Muş İl Yaygın Çok Programlı Anadolu Lisesi araştırma alanı olarak seçilmiştir. Seçilen okulda bilgisayar laboratuvarı ve seçilen bazı çalışma ofislerinde iş sağlığı ve güvenliği (İSG) açısından risk araştırması yapılmıştır. Kurumda alınmış olan önlemler tespit edilmiş ve eksikler veya alınabilecek yeni önlemler ortaya konulmuştur. Ayrıca, bilgisayar laboratuvarı ve bilgisayar kullanılan ofislerin ergonomik açıdan yeterlilikleri ve eksikler tespit edilmiştir. Sonrasında geliştirmeye açık noktalarda önerilerde bulunulmuştur. Çalışma sonucunda yapılan tespitler ve önerilerin kurumda meydana gelebilecek iş kazalarının en aza indirilmesine katkı sağlayacağı değerlendirilmiştir. Ofislerin ergonomisinin iyileştirilmesi ile çalışmalarda daha fazla verim alınması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, occupational health and safety evaluation of computer laboratories and offices in vocational high schools was studied. For this aim, the Common Multi-Program Anatolian High School of Muş was chosen as the research area. Risk research was conducted in terms of occupational health and safety of certain areas and offices in the selected school. The precautions taken in this research institution were determined and the precautions that were not taken or that could be taken were revealed. Ergonomic qualifications and deficiencies of computer labs and offices where computers are used in the institution have been determined. Afterwards, suggestions were made at the points open to improvement. As a result of the determinations and suggestions made, it will contribute to minimizing the accidents that may occur in the institution. With the improvement of the ergonomics of the offices, more efficiency will be achieved in the works.