Sağ ana femoral ven transvers çapı ölçümü ilepostspinal hipotansiyonun öngörülebilirliğinin değerlendirilmesi
With transverse diameter measurement of the RIGHT main femoral veinpredictivity of postspinal hypotension evaluation
- Tez No: 716334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN BAHRİ DELİBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Dünyada en sık yapılan majör abdominal cerrahi sezaryendir. Fetüs, plasenta ve zarların abdominal ve uterin kesi yapılarak çıkarılması anlamına gelir. Sezaryende anne ve fetüs için daha az risk taşıyan spinal anestezi yöntemi tercih edilmektedir. Elektif sezaryen için spinal anestezi standart metoddur. Spinal anestezi sonrası hipotansiyon; vakaların yarısından fazlasında görülmektedir. Spinal anesteziye bağlı hipotansiyon maternal bulantı, kusma, nefes darlığı, baş ağrısı; fetal asidoz ve düşük APGAR skoru gibi olumsuz anne ve bebek sonuçlarına yol açabilir. Bu nedenle hipotansiyonu tahmin edebilmek klinik öneme sahiptir. Çalışmamızın amacı, sezaryen operasyonu öncesi RCFV' nin sonografik değerlendirmesi ile postspinal hipotansiyon gelişiminin öngörülebilirliğini test etmekti. Postspinal hipotansiyonu öngörerek kötü maternal ve fetal sonuçlardan kaçınabilmeyi amaçladık. Çalışma prospektif ve kesitsel olarak dizayn edildi. Çalışma veri toplama ve komplikasyonlar arası ilişkiyi değerlendiren bir çalışma olarak tasarlandığı için kontrol grubu kolu yoktur. Çalışmaya Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine doğum için yatırılan 37 hafta ve üstü ve sezaryen ile doğum yapacak olan 82 gebe kadın dahil edildi. Spinal anestezi sonrası hipotansiyon kriteri olarak başlangıç tansiyon değerinden %20 ve fazlası düşüş kabul edildi. Perop ve postop ilk 48 saat maternal bulantı, kusma, baş ağrısı şikayetleri sorgulandı ve kayıt altına alındı. Ek olarak fetal APGAR skorları ve fetal kord kanından çalışılan kan gazı ph değeri kayıt altına alındı. Sonuç olarak; RCFV çapı 10,57±2,42 mm olan ve akım hızı 9,39±5,61 mm/sn olarak ölçülen hastalarda spinal anestezi sonrası hipotansiyon görülürken; RCFV çapı 9,32±1,98 mm ve akım hızı 13,72±9,82 mm/sn olarak ölçülen hastalarda hipotansiyon görülmedi. Böylece RCFV çapı ve akım hızı ölçülerek postspinal hipotansiyonun öngörülebileceği ve kötü fetomaternal sonuçlardan kaçınılabileceği sonucunu çıkarmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
The most common major abdominal surgery in the world is cesarean section. It refers to the removal of the fetus, placenta and membranes by making an abdominal and uterine incision. In cesarean section, spinal anesthesia method, which carries less risk for mother and fetus, is preferred. Spinal anesthesia is the standard method for elective cesarean section. Hypotension after spinal anesthesia; occurs in more than half of the cases. Hypotension due to spinal anesthesia, maternal nausea, vomiting, dyspnea, headache; can lead to adverse maternal and infant outcomes such as fetal acidosis and a low APGAR score. Therefore, being able to predict hypotension is of clinical importance. The aim of our study was to test the predictability of the development of postspinal hypotension with the sonographic evaluation of RCFV before cesarean section. We aimed to avoid bad maternal and fetal outcomes by predicting postspinal hypotension. The study was designed as prospective and cross-sectional. Since the study was designed as a study evaluating the relationship between data collection and complications, there was no control arm. The study included 82 pregnant women who were hospitalized at the Tokat Gaziosmanpaşa University Gynecology and Obstetrics Clinic for delivery at 37 weeks and above and who were going to give birth by cesarean section. A decrease of 20% or more from the initial blood pressure value was accepted as a criterion for hypotension after spinal anesthesia. Perop and postoperative first 48 hours maternal nausea, vomiting, and headache complaints were questioned and recorded. In addition, fetal APGAR scores and blood gas pH value studied from fetal cord blood were recorded. As a result; while hypotension was observed after spinal anesthesia in patients with RCFV diameter of 10.57±2.42 mm and a flow rate of 9.39±5.61 mm/sec; hypotension was not observed in patients with an RCFV diameter of 9.32±1.98 mm and a flow rate of 13.72±9.82 mm/sec. Thus, it is possible to conclude that postspinal hypotension can be predicted and poor fetomaternal outcomes can be avoided by measuring RCFV diameter and flow velocity.