Bir tekstil konfeksiyon fabrikasında nakış – kalite kontrol ve dikim bölümü kimyasal, fiziksel ve ergonomik maruziyet koşullarının iş sağlığı ve güvenliği çerçevesinde incelenmesi
Investigation of chemical, physical and ergonomic exposure conditions in embroidery - quality control and sewing department in a textile garment factory within the framework of occupational health and safety
  1. Tez No: 885732
  2. Yazar: SERVER SELİN BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Textile and Textile Engineering, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Ülkemizde, ekonomi ve ihracatta lokomotif sektörlerden olan tekstil sektörü insan tarihi kadar çok eskilere dayanmaktadır. İnsan var olduğu sürece giyinmeye ihtiyaç duymaktadır ve duyacaktır. Bundan dolayıdır ki tekstil sektörü varlığını günümüzde olduğu gibi uzun yıllar boyunca devam ettirecektir. Tez çalışmasında; tekstil konfeksiyon dikim ve nakış kalite- kontrol bölümlerindeki ergonomik riskler başta olmak üzere çalışanların ortam koşullarında maruz kalabileceği fiziksel risk etmenlerinden; gürültü, aydınlatma, termal konfor, titreşim ve toz ve kimyasallar için çalışanların maruziyet ölçümleri yapılmış ve mevzuat gereği yasal sınır değerleri aşan bir bulguya rastlanılmamış olup sınır değerlere uygun veriler elde edilmiştir, ergonomik olarak düzeltmelerin yapılması konusunda iyileştirme tavsiyelerinde bulunulmuştur. Tekstil sektörü kadın çalışan açısından istihdamın fazla olduğu ve emek yoğun bir sektördür. Çalışma ile kadınların doğaları gereği daha hassas yapıda olmalarından kaynaklı ergonomik risklerin incelenmesi konu olarak başlıca ele alınmıştır ve diğer ortam risklerinin ve kullanılan makine ekipmanlardan kaynaklanabilecek tehlike ve risklerin incelenmesi çalışması yapılmıştır. Tekstil sektörü ülkemizde ve dünyada geniş üretim payına sahiptir. Ergonomik koşulları ve diğer ortam koşulları fabrikada kullanılan makine ve ekipmanlardan kaynaklanabilecek tehlikeler incelenmiştir. Yapılan çalışmada tek metot risk analizi ile fabrika içerisindeki potansiyel tehlikelerin tümünü kapsaması mümkün değildir. Bu çalışmada kullanılan Fine-Kinney ve 5x5 L Matris risk değerlendirme yöntemlerinin karşılaştırılması sonucu düzeltici önleyici faaliyetler ile bertarafı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, the textile sector, which is one of the locomotive sectors in the economy and exports, is as old as human history. As long as man exists, he needs and will need to dress. Therefore, the textile sector will continue its existence for many years as it is today. In the thesis study; In the textile garment sewing and embroidery quality-control departments, the exposure measurements of the employees for noise, lighting, thermal comfort, vibration and dust and chemicals, which are among the physical risk factors that employees may be exposed to in ambient conditions, especially ergonomic risks, have been carried out and no findings exceeding the legal limit values as required by the legislation have been found and data in accordance with the limit values have been obtained, and improvement recommendations have been made for ergonomic corrections. The textile sector is a labour-intensive sector with high employment in terms of female employees. With the study, the examination of ergonomic risks arising from the fact that women are more sensitive due to their nature has been taken as the main subject and the examination of other environmental risks and hazards and risks that may arise from the machinery and equipment used has been carried out. Textile sector has a large production share in our country and in the world. Ergonomic conditions and other environmental conditions and hazards that may arise from the machinery and equipment used in the factory are examined. In this study, it is not possible to cover all potential hazards in the factory with single method risk analysis. As a result of the comparison of Fine-Kinney and 5x5 L Matrix risk assessment methods used in this study, corrective preventive actions and elimination are proposed.