Değişken basınçlara maruz kalan bir vidanjör tankının geometrik süreksizliklerinin mukavemet üzerindeki etkileri
Effects of geometric discontinuities on the strength of a sewage tanker exposed to variable pressures
- Tez No: 716428
 - Danışmanlar: PROF. DR. M. HÜSNÜ DİRİKOLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 53
Özet
Vidanjör sistemi denen bir kamyon üstü atık bertaraf tankının üzerinde nozul, şamandıra girişi, vana bağlantı delikleri, adam girişi vb. konstrüksiyon süreksizlikleri bulunur. Bu süreksizlikler gerilme yoğunlaşmalarına sebebiyet vererek tankın yapısal performansına menfi etkide bulunur. Bu tez çalışmasında, söz konusu menfi etkilerin düzeyini ortaya çıkarmak ve böylece bu geometrik süreksizlikleri içeren ve -1 Bar ve +4 Bar basınç aralığında çalışacak bir sistemin, Avrupa ADR standardının mukavemet isterlerini karşılayacak nitelikteki tasarım iyileştirmelerinin yapılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
here are construction discontinuities such as nozzles, float inlets, valve connection holes, man inlet, etc. on a truck-mounted waste disposal tank called a vacuum system. These discontinuities cause stress concentrations, which adversely affect the structural performance of the tank. In this thesis, it is aimed to reveal the level of negative effects in question and thus to make design improvements to meet the strength requirements of the European ADR standard of this system, which includes these geometric discontinuities and will operate in the pressure range of -1 Bar and +4 Bar.