İstanbul Tıp Fakültesine 2006-2021 yıllarında başvuran granüloza hücreli over tümör tanılı hastaların sağkalımına etki eden faktörler
  1. Tez No: 716431
  2. Yazar: LEYLA ABDIZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ SALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Seks kord stromal tümörlerin (SKST) insidansı 100.000 kadında 0.2'dir (2). Ortalama tanı yaşı 50'li yaşlardadır. Overin granüloza hücreli tümörü, tüm over kanseri hastalarının %2-3'ünü oluşturur (31). İyi bir prognoza sahip, nadir görülen malignitelerdir (32). Bu çalışmada kliniğimize başvuran granüloza hücreli over tümörü tanısı alan hastaların demografik özelliklerini tanımlamak , tanısında kullanılan MR ,CA125, inhibin gibi tümör markerlarının gerekliliği saptamak ,nüks eden vakalarda yapılan cerrahinin ve verilen adjuvan kemoterapi ve nüks cerrahi sonuçlarının hastalıksız sağ kalım üzerine etkisini araştırmak böylece prognostik faktörlerin nüks ve mortalite üzerinde etkisini saptamak planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif yapılan bu çalışmaya jinekolojik onkoloji bölümüne Granüloza hücreli over kanseri nedeni ile takipli 2006-2021 yılları arasında opere edilmiş, 18 -67 yaş arası, takip süresi 24–420 ay arası olan nüks ve nüks olmayan hastalar dahil edildi. Serimizde toplam 62 hasta (20 nüks, 40 nüksetmeyen hasta) mevcuttu. Kategorik veriler sıklık ve oran (n,%) ile belirtildi. Değişkenlerin normal dağılıma sahip olup olmadığı Kolmogorov-Simirnov Testi ve Shapiro-Wilk testi ile değerlendirildi. Nonparametrik nicel bağımsız veriler Mann-Whitney U testi analiz edildi. Kategorik bağımsız verilerin analizinde Ki-Kare Testi kullanıldı. Ki-Kare Testi koşulları sağlanmadığında Fischer-Exact Testi kullanıldı. p0.05). Nüks olan grupta sigara kullanım oranı nüks olmayan gruptan anlamlı olarak daha yüksekti (p 0.05). Mortalite olan ve olmayan grupta preop , postop hemoglobin değeri, preop trombosit değeri, CA125 yüksekliği, inhibin kalretinin pozitifliği , postop inhibin düzeyinde anlamlı farklılık göstermemiştir (p >0.05). Mortalite olan ve olmayan grupta omentum tutulumu, BYSA tutulumu, lenfadenektomi oranı arasında anlamlı farklılık göstermemiştir (p >0.05). Postop kemoterapi alan hastalarda mortalite olan ve olmayan grupta anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p >0.05). Mortalite olan ve olmayan grupta postop komplikasyon oranı anlamlı farklılık göstermemiştir (p >0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The incidence of SCST's was 0.20 per 100,000 women . The average age at diagnosis was 50 years .Granulosa cell ovarian tumors accounted for 2-3% of malignant ovarian neoplasms. Ovarian granulosa cell tumors are rare malignancies with a relatively favorable prognosis.İn this study we aimed to define the dermographic characteristics of the patients diagnosed with granulosa cell ovarian tumor, to determine the necessity of tumor markers such as CA125, inhibin used in the diagnosis, or MR used in the diagnosis, to investigate the effects of surgery performed in primary and recurrent cases and the results of adjuvant chemotherapy on disease-free survival, thus investigating the effects of prognostic factors on relapse-free survival. It was planned to determine the effect on mortality and mortality. Methods: In this retrospective study, patients who were followed up in the gynecological oncology department for granulosa ovarian cancer, operated between 2006 and 2021, aged 18 to 67, followed up between 24 and 420 months, with and without recurrence were included. There were 62 patients (20 relapsed, 40 non-relapsed) in our series. In the descriptive statistics of the data, data with normal distribution were expressed as mean ±standard deviation, otherwise the median (minimum, maximum). Categorical data were expressed by frequency and ratio (n,%). The normal distribution of the variables was evaluated with the Kolmogorov-Smirnov test and the Shapiro-Wilk test. Non-parametric quantitative independent data were analyzed using the Mann-Whitney U test. Chi-square test was used in the analysis of categorical independent data. The Fischer-Exact Test was used when the ChiSquare Test conditions were not met. A p0.05). Side distribution, tumor size, grade distribution, tumor free rate, presence of intraoperative rupture, type of operation, and operation with laparoscopic/laparotomic approach did not differ significantly in the relapsed and non-recurring groups (p >0.05). vii Presence of ascites, CA125 ratio, omental involvement, presence of endometrial pathology, histological type of tumor (adult, juvenile, poorly differentiated, etc.) in the relapsed and nonrelapsed groups did not differ significantly between performing lymphadenectomy (p >0.05). Smoking rate was significantly higher in the relapsed group than in the non-relapsed group (p 0.05). There were no significant differences in preoperative and postoperative hemoglobin levels, preoperative thrombocyte levels, CA125 elevation, positive inhibin calretinin levels, and postoperative inhibin levels in the group with and without mortality (p >0.05). There was no significant difference between omental involvement, CBA involvement, and lymphadenectomy rate in the group with and without mortality (p >0.05). No significant difference was observed in the patients who received postoperative chemotherapy in the groups with and without mortality (p >0.05). The postoperative complication rate did not differ significantly between the groups with and without mortality (p >0.05).