İdari yargı yetkisinin sınırları
The limits of the administrative judiciary rewiev
- Tez No: 716489
- Danışmanlar: PROF. DR. SURURİ AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Yükümlü olduğu görevleri yerine getirebilme açısından idarenin bir ölçüde bir serbestiye sahip olması zaruridir. Ancak bu serbestlik, idareye görevlerini yerine getirirken veya yetkilerini kullanırken keyfilik, sınırsızlık ve hukuk dışılık yetkisi vermez. Bu tespiti yapacak, idareyi hukuk içinde tutacak ve olması gereken hukuku söyleyecek olan idari yargıdır. İdari yargı, yapacağı yargısal denetimde idarenin hareket sınırlarını çizmenin yanında kendi sınırlarını da göstermektedir. Bu bakımdan idari yargı, yapacağı denetimde yargısal denetimin niteliğinden kaynaklı birtakım sınırlara uymak zorundadır. İşte bu tez çalışmamızda, yargısal denetimin özünde var olan bu sınırlamaları, genel hatları ile açıkladıktan sonra doktrin ve içtihadın yaklaşımını ortaya koyacağız. Ayrıca idare hukukunun içtihadi özelliğini, olayların özgün şartlarını ve gelişen güncel durumları dikkate alarak konuya dair düşünce ve eleştirilerimizi arz edeceğiz. Bu bağlamda idari yargının istikrarlı içtihatlar ortaya koyması ne kadar önemli ise hukuk normlarının olayın özelliklerine ve değişen koşullara göre yorumlanması da o derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
It is necessary for the administration to have a certain degree of liberty in terms of performing its tasks. However, this liberty does not give the administration the authority of arbitrariness, unlimitedness and illegality while performing its duties or using its powers. The administrative judiciary will make this determination, keep the administration within the law and tell the law. The administrative judiciary not only draws the boundaries of the administration's action, but also shows its own boundaries in its judicial review. In this respect, the administrative judiciary has to abide by some boundaries arising from the character of judicial review in its review. In this thesis, we will exhibit the approach of doctrine and jurisprudence after explaining these limitations, which are inherent to judicial review, in general terms. Also, we will submit our thoughts and criticisms, considering the jurisprudence characteristic of administrative law, the specific conditions of the facts and the developing current situations. In this context, stable jurisprudence revealed by the administrative judiciary is as important as the interpretation of legal norms according to the characteristics of the fact and changing conditions.