Development of doped TiO₂ photocatalyst on α-Al₂O₃ ceramic substrate and their use in the degradation of ibuprofen, caffeine, and carbamazepine as model contaminants of emerging concern (CECs)
Seramik α-Al₂O₃ altlık üzerinde hazırlanan katkılı TiO₂ fotokatalizörlerin geliştirilmesi ve ibuprofen, kafein ve karbamazepinin gibi yaygınlaşan organik kirleticilerin bozundurulmasında kullanılması
  1. Tez No: 716585
  2. Yazar: CHUKWUKA BETHEL ANUCHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN BACAKSIZ, PROF. DR. VASSİLİS N.STATHOPOULOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmada, α-Al2O3 seramik altlık malzemesi, optimize edilen HRTiO2 aktif tabakası için destek materyali olarak kullanılmak üzere karakterize edildi. HRTiO2 ve SynTiO2 katalizörlerinin her birine katkı materyali ağırlıkça % 2 oranı, ortak katkılı malzemelerde ise her bir katkı için % 1 oranı uygulandı. Malzemeler, UV-vis/DRS , TGA-DSC, XRD, FTIR, TEM, SEM-EDS, XPS, BET/BJH ölçümleri ile karakterize edildi. TiO2 bazlı fotokatalitik malzemeye % 2 W katkılandığında, başlangıç doğal pH koşulları altında 60 dakika 365 nm dalga boyuna sahip lambayla ışınlama sonrası, 50 mg/L ibuprofen (IBF) derişiminde % 96'ı, 100 mg/L kafein (CAF) derişiminde % 76'ı ve 50 mg/L ve 100 mg/L karbamazepin (CBZ)'nin derişiminde ise sırasıyla % 100 ve % 88'i bozunduğu tespit edildi. Ayrıca, modifiye edilmiş TiO2 katalizörü 450 nm ışınlama altında fotokatalitik aktivite gösterdiği belirlendi. Diğer deneysel parametrelerin bozunma süreci üzerindeki etkileri de araştırıldı ve reaksiyon mekanizmaları önerildi. Ortalama olarak, seramik destek üzerinde ~ 0,005 g W/HRTiO₂ ile 5 mg/L derişimlerinde IBF, CAF ve CBZ'nin % 90'ından fazlası bozunduğu ve 360 dakika ışınlama sonunda CAF ve CBZ'nin % 80'in üzerinde bozunmaya uğradığı belirlendi. Aynı malzemelerin benzer fotokatalitik çalışmalarda 3 kez kullanıldıktan sonra, malzemelerin en üst katmanının yüzey stabilitesi gösterdiği XRD ve FTIR ölçümleri ile tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, α-Al₂O₃ ceramic substrate was worked, characterized, and used as a support for an optimized W doped HRTiO₂ active layer. HRTiO₂ and SynTiO₂ were modified with 2 wt. % of either W and or Mo in the mono decorated materials and 1 wt. % each of W and Mo in the co-doped forms. Materials were characterized by TGA-DSC, XRD, FTIR, TEM, SEM-EDS, XPS, BET/BJH application method as well as UV-vis/DRS measurement. As part of the modification outcome in the improvement of the TiO₂ based photocatalysts materials; 2 wt % W/HRTiO₂ degraded 96 % of initial 50 mg/L IBF concentration, ~ 76 % of initial 100 mg/L CAF concentration, and ~ 100 % and 88 % of respective initial 50 mg/L and 100 mg/L CBZ concentrations after 1 h at 365 nm irradiation, and under natural (unmodified) initial pH conditions. In addition, the modified TiO₂ also showed enhanced performance activity under 450 nm irradiation. Effects of other parameters on the photocatalytic degradation process were also investigated and reaction mechanisms proposed. On the average, ~ 0.00 5 g (W/HRTiO₂) on ceramic support removed over 90 % of 5 mg/L initial IBF, CAF, and CBZ concentrations and sustained over 80 % removal for CAF and CBZ after successive 3 cycle test runs after 360 min of 365 nm irradiation under natural (unmodified) pH conditions. XRD and FTIR outcome showed topcoat surface stability thereafter.