Farklı dozlarda radyoterapi uygulanmış dentin yüzeyinde CAD/CAM seramiklerin bağlantı dayanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the bond strength of CAD/CAM ceramics on the dentin surface treated with different doses of radiotherapy
  1. Tez No: 716596
  2. Yazar: ZÜBEYDE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ESKİTAŞÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Amaç: Bu çalışmada farklı dozlardaki iyonize radyasyonun 4 farklı rezin siman ile simante edilen CAD- CAM feldspatik seramik blokların dentine mikro-bağlanma dayanım gücü değerlendirilmiştir. Materyal ve metot: Bu çalışma için 48 adet çürüksüz 3.molar diş çalışmaya dahil edilmiştir. Mikrosertlik ölçümü Vickers mikrosertlik test cihazında radyoterapi öncesi ve sonrası yapıldı. Vickers testi sonrası dişler kontrol grubu da dahil olmak üzere 3 gruba ayrıldı (n=16). Kontrol grubuna radyasyon uygulanmadı. Bir gruba (n=16) toplam doz 70 Gy, diğer gruba (n=16) ise toplam doz 40 Gy olacak şekilde günlük 2 Gy fraksiyona maruz bırakıldı. Radyasyon sonrası her bir grup kendi içerisinde rastgele olacak şekilde 4 gruba (n=4) ayrıldı ve feldspatik CAD/CAM seramikler 4 farklı rezin siman ile dentin yüzeyine simante edildi. Her grup kendi içerisinde tekrardan 2'ye ayrıldı ve bir grup UV yaşlandırma cihazında (Prowhite, Turkey) yapay olarak yaşlandırıldı. Kontrol grubu ise yapay yaşlandırmaya maruz bırakılmadı. Böylece toplamda 24 grup oluşturuldu. Dişlerden elmas bıçak yardımıyla 1.5 mm2'lik kesitler elde edildi. Her grup için toplamda 12 örnek elde edildi. Elde edilen örneklerin mikrotensile bağlanma dayanımları ölçüldü. Örneklerin kopma yüzeyleri stereomikroskopta incelendi. Her grupta örneklerden rastgele biri seçilerek toplam 24 örnek SEM ile incelendi. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk ve Kolmogorov-Smirnov Testleri ile incelendi. Bulgular: Radyasyon ve radyasyon dozunun mikrosertlik verileri üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Radyoterapi 70 Gy uygulandığında en düşük mikrosertlik değerleri gözlemlenirken; en yüksek mikrosertlik değerleri ise radyasyon uygulanmayan örneklerden elde edilmiştir. Mann Whitney U testi verilerine göre UV yaşlandırmaya maruz bırakılan örneklerin mikrotensile bağlantı dayanımı, yaşlandırma yapılmayan örneklere göre daha düşük bulunmuştur. Radyoterapi dozu ana etkisi mikrotensile bağlantı dayanımı üzerine istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,050).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the micro-bonding strength of CAD-CAM feldspathic ceramic blocks cemented with 4 different resin cements of different doses of ionizing radiation to dentin was evaluated. Materials and methods: For this study, 48 caries-free third molar teeth were included in the study. Microhardness measurement was made in Vickers microhardness tester before and after radiotherapy. After the Vickers test, the teeth were divided into 3 groups, including the control group (n=16). Radiation was not applied to the control group. One group (n=16) was exposed to a total dose of 70 Gy, and the other group (n=16) was exposed to a daily fraction of 2 Gy with a total dose of 40 Gy. After radiation, each group was randomly divided into 4 groups (n=4) and feldspathic CAD/CAM ceramics were cemented to the dentin surface with 4 different resin cements. Each group was divided into 2 again and one group was artificially aged in a UV aging device (Prowhite, Turkey). The control group was not exposed to artificial aging. Thus, a total of 24 groups were created. Sections of 1.5 mm2 were obtained from the teeth with the help of a diamond blade. A total of 12 samples were obtained for each group. The microtensil bond strength of the obtained samples was measured. The rupture surfaces of the samples were examined under a stereomicroscope. A total of 24 samples were analyzed by SEM, by randomly selecting one of the samples in each group. Data were analyzed with IBM SPSS V23. Conformity to the normal distribution was evaluated with the Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov Tests. Results: It was observed that radiation and radiation dose had an effect on the microhardness data. When radiotherapy 70 Gy is applied, the lowest microhardness values are observed; The highest microhardness values were obtained from the non-irradiated samples. According to the Mann Whitney U test data, the microtensil bond strength of the samples exposed to UV aging was found to be lower than the samples that were not aged. The main effect of radiotherapy dose was found to be statistically significant on microtensile bond strength (p0.050).