LARENKS KARSİNOMU OLAN HASTALARDA PET – CT BULGULARI VE PATOLOJİK BULGULAR ARASINDAKİ İLİŞKİNİN SAPTANMASI
PET - CT Findings in Patients with Laryngeal Carcinoma and Determination of the Relationship Between the Pathology Findings
  1. Tez No: 716597
  2. Yazar: MUHAMMED GAZİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ŞANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Günümüzde tanı yöntemlerindeki ve cerrahideki gelişmeler sayesinde larenks kanseri tanısı konulup tedavi edilmektedir. Tedavi planlamasını etkileyen en önemli faktör olan evrelemeyi tam olarak yapabilmek hastalıktan sağ kalım süresini belirgin olarak artırmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız larenks kanseri tanısı konulmuş hastalarda evreleme için yol gösterici olan PET – CT bulguları ile postoperatif patoloji bulguları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: PET – CT'nin tanısal açıdan değerlendirmek amacı ile 2013 -2015 yılları arasında larenjektomi + boyun disseksiyonu uygulanan hastalara operasyon öncesi PET – CT çekildi. Spesimenler patolojik incelemeye tabii tutulup preoperatif PET – CT ve patoloji bulguları arasında tümör ve lenf nodu metastazı arasındaki ilişki incelendi. Elde edilen verilerin istatiksel analizi NCSS 2007 bilgisayar programı ile yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hastaların ortalama yaşı 62 olarak belirlenmiş olup, cinsiyet dağılımında 47 erkek ve 3 bayan hasta olduğu izlenmiştir. Lenf nodu metastazı saptanan hastalarda yaş istatiksel olarak anlamlı izlenmiştir. Olguların PET-CT (KİTLE - sudmax) düzeyleri ile lenf nodu metastazı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır(p0.05). lenf nodu metastazı ve tümöral diferansiasyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmazken (p>0.05); kötü diferansiye görülen olgularda lenf nodu metastazı görülme oranının yüksek olması dikkat çekicidir. Patolojik lenf nodu metastaz varlığına göre PET-CT (LAP- SUDmax) için cut off noktası 3,2 ve üzeri olarak saptanmıştır. T (TNM) evrelemesine göre olguların PET-CT (KİTLE - SUDmax) düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: At the present, thanks to advances in surgical and diagnostic methods in the diagnosis of laryngeal cancer is made whether treatment. Staging is the most important factors affecting the treatment plan which it's accuracy significantly increases the survival time from disease. The aim of this study in patients diagnosed with laryngeal cancer, and PET-CT used for staging, PET - CT findings and to determine the relationship between postoperative pathologic findings Materials and methods:Between the years 2013 and 2015 laryngeal cancer patients ,taken laryngectomy and neck dissection PET-CT used for staging ,was included in the study. Preoperatif PET – CT results and pathologic findings compared in terms of the relationship between tumor and lymph node metastasis.NCSS 2007 computer program was performed for statisticak analysis. Results: The average age of the patients included in this study is defined as 62, 47 male and 3 female patients has been observed . The age is significantly higher in patients with lymph node metastasis. PET-CT results(MASS - SUVmax) have no statistically significant difference with lymph node metastasis (p 0.05). Between lymph node metastasis and tumor differentiation was no statistically significant difference(p>0.05). The incidence of lymph node metastasis is remarkable higher in poorly differentiated cases. According to the presence of pathologic lymph node metastasis, cut-off point for the PET-CT (LAP- SUVmax) was determined to be 3.2 and above. T (TNM) staging of patients by PET-CT (MASS - SUVmax) statistically significant difference was found between levels (p 0.05). There was a statistically significant difference between PET-CT (LAPSUVmax) levels according to the patient stage ( p0.05).