İnsan kaynakları transferini azaltma stratejileri -Toplam kalite yönetimi eksenli-
Strategies of limiting of human resources transfer -Oriented total quality management-
  1. Tez No: 71661
  2. Yazar: AYHAN ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI DÜĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
III ÖZET Günümüz işletmelerinde çalışan insan kaynakları; kendilerine değer verilmesini, güvenilmesini, kişisel gelişimlerine önem verilmesini, katılım olanakları tanınarak kişisel becerilerini gösterebilmeyi, başarılı bir işletmenin mensubu olmayı, kendilerine bîr işin nasıl yapılmasından çok sadece o işin yapılmasının söylenmesini istemektedirler. Kendilerine insanca davranılmadığı zaman ise başka bir işletmeye transfer olmaktadırlar. Çalışan kaliteli insan kaynaklarının dışa transfer olduğu değil, bu tip insanların mensubu olmak için yarıştığı işletmeler başarıyı yakalayabilirler. Kaliteli insan kaynaklarına sahip olmak ne kadar önemli bir avantaj ise, bu kaynağı yaratıcı kılarak işletme çatısı altında tutabilmek de o denli güç bir iştir. Bunu yapabilmenin günümüzdeki en çarpıcı yöntemi ise Toplam Kalite Yönetimini benimseyip uygulamaktadır. Toplam Kalite Yönetimi, işletmelerin başarısı için çalışan insanları yaratıcı kılmakta, onların katılımcı olmalarını zorlamakta ve bunu yaparken de, çalışanların tatminini ön plana çıkarmaktadır. işletmelerin başarıda farklı olabilmeleri kalitede farklı olabilmelerine bağlıdır. Toplam Kalite Yönetimini uygulayıp da başarısız olan bir işletme ise mevcut değildir. Japon mucizesini yaratan gerçek güç Toplam Kalite Yönetimi ruhudur. Bugün Japonya dışında da dünyanın her yerindeki başarılı işletmelerinde Toplam Kalite Yönetiminin uygulandığı, bütün ödüllerin bu işletmelerce paylaşıldığı bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The human resources working at today's managemets; hope to receive respect from others, to be relied upon, to have respect to their self advance, to get participation opportunities, to be able to display their personal abilities, to be a part of a successful management and to hear that they have a task to be done rather than hear how to be done. When people don't receive the right kind of behaviour, they prefer working at another management. The managements whose nembers compete with one another in order to remain a member of the management can achieve success, rather than the managements whose members prefer working somewhere other than the said management. It is a great advantage to have qualified human resources but making this resource effective and keeping it as a whole under the roof of the management is a hard task.Total Quality Management makes people creative, forces them to participate in the task and values self satisfaction, too. The success of managements depends on being distinguished in the subject of success. There are no managements which have appired the Total Quality Management method and failed. The real power which has created the Japanese miracle is the Total Quality Manegement Today, apart from Japan, in all other successful managements throughout the world, this method is appired and all rewards are shared by these managements.