Maysa ve Bulut çizgi filminin yetkinlikler ve Türkçe dersi temaları bakımından incelenmesi
Examination of Maysa and Bulut cartoon in terms of competencies and Turkish lesson themes
  1. Tez No: 951675
  2. Yazar: NUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAVRUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çocukların çeşitli televizyon kanalları ve dijital ortamlarda karşılaştığı çizgi filmler; her zaman onların psikolojik, kültürel ve sosyal açılardan gelişimlerine katkı sağlamayacağı gibi onlara zarar da verebilir. Bu yüzden çocukları yaşlarına uygun doğru dinleme-izleme ortamlarıyla karşılaştırmak önemlidir. Devlet televizyonu TRT Çocuk kanalı bu noktada önemli bir role sahiptir. Burada günlük olarak yayımlanan birçok çizgi dizi uzman görüşleri çerçevesinde oluşturularak milli ve manevi değerleri aktarmaktadır. Bahsedilen çizgi dizilerden biri olan ve yörük bir ailenin kültürlerine bağlı olarak yaşadıkları günlük hayat mücadelelerini anlatan Maysa ve Bulut, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Çizgi dizinin yayımlanan 120 bölümü Türkçe Dersi Öğretim Programı çerçevesinde, yetkinlikleri içermesi ve temalara uygunluğu bakımından değerlendirmek amacıyla izlenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler toplanırken www.trtcocuk.net.tr adresinden ilgili bölümler izlenerek yetkinlik ve temalara ait bulgular doküman incelemesi ile tespit edilmiştir. Yapılan incelemede elde edilen veriler betimsel analiz ile analiz edilmiştir. Çalışmanın geçerlilik ve güvenirliğini arttırmak için çizgi dizi araştırmacı dışında, farklı katılımcı öğretmenlerce izlenmiş ve elde edilen verilerin bir araya getirilmesiyle bulgular elde edilmiştir. Yetkinlikler ve temalarla ilgili, var olma durumlarına ait bulguların ele alındığı çalışmada, çizgi dizinin kültürel unsurların aktarımında Türkçe dersinin genel ve özel amaçları ile uyumluluğu incelenmiştir. Sonuç olarak en fazla bölümde ana dilde iletişim yetkinliğine yer verildiği görülürken dijital yetkinliklere hiçbir bölümde rastlanılmamıştır. Ayrıca çalışmada incelenen çizgi dizide“Millî Mücadele ve Atatürk”teması dışında kalan bütün temalarla ilişki tespit edilmiştir. Bölümlerle en fazla bağlantı kurulan tema ise“Erdemler”teması olmuştur. Elde edilen verilere bağlı olarak Maysa ve Bulut çizgi dizisinin dinleme ve izleme metni olarak kullanılmasıyla Türkçe ders kitaplarında metin ya da etkinlik olarak bulunmasının kültür aktarımına önemli ölçüde katkı sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The cartoons that children encounter on various television channels and digital media do not always contribute to their psychological, cultural and social development and may even harm them. That's why it's important to expose children to the right listening-watching environments that are appropriate for their age. The state television TRT Cocuk channel has an important role at this point. Many cartoon series published daily here are created within the framework of expert opinions and convey national and moral values. One of these cartoon series, Maysa and Bulut, which tells the daily life struggles of a nomadic family depending on their culture, is the subject of this study. The 120 episodes of the cartoon series were watched in order to evaluate them in terms of their content and suitability for the themes within the framework of the Turkish Language Curriculum. Qualitative research method was used in the research. While collecting data, relevant sections were monitored on www.trtcocuk.net.tr and findings regarding competencies and themes were identified through document review. The data obtained in the study were analyzed with descriptive analysis. In order to increase the validity and reliability of the study, the cartoon series was watched by different expert teachers other than the researcher and the findings were obtained by comparing the obtained data. In the study where the findings regarding the existence status of competencies and themes were discussed, the compatibility of the cartoon with the general and specific purposes of the Turkish course in the transfer of cultural elements was examined. As a result, it was seen that communication competence in the mother tongue was included in the most episodes, while digital competences were not encountered in any episode. In addition, in the cartoon series examined in the study, a relationship was identified with all themes other than the theme of“War of Independence and Atatürk”. The theme that is most connected with the sections is“Virtues”. Based on the data obtained, it was concluded that using the Maysa and Bulut cartoon series as a listening and watching text and including it as a text or activity in Turkish textbooks would contribute significantly to cultural transfer.