Sürdürülebilir kalkınma ve ekolojik yapı arasındaki dengenin tesisinde yenilenebilir enerji hukukunun araç olarak kullanılması
Use of renewable energy law as a tool in establishing the balance between sustainable development and ecological structure
  1. Tez No: 716689
  2. Yazar: GÖKHAN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Hukuk, Energy, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Her çağda birbiriyle güçlü etkileşim halinde olan hukuki, iktisadi ve içtimai dinamiklerin arzu edilen seviyede tesisi ve temini adına işletilecek süreçlerin ideal ölçülerde olması kayda değer bir hususu ifade etmektedir. Bu değerlendirme bağlamında; gerek zikredilen dinamiklerin gerekse çalışmamızda incelenen konunun özelindeki birtakım olguların yalnız başına ele alınmayıp bağlantı halindeki diğer unsurlarla bütünlük teşkil edecek surette incelenmesine önemli derecede çaba sarf edilmiştir. Ağırlıklı olarak belge tarama tekniğinden ve nitel araştırma yönteminden yararlanılan çalışmamızda enerji kaynaklarının genellikle kısıtlı bir nitelik arz ediyor oluşunun sürdürülebilir kalkınmayı güçleştirdiği, yenilenebilir enerji kaynaklarından istifade etmenin, kalkınmayı sürekli hale getirir surette sürdürülebilmesinin ancak belirli değer yargıları ölçüsünde olması gerekliliği üzerinde durulmuştur. Bunlarla birlikte çeşitli alt başlıklarda incelemiş bulunduğumuz yenilenebilir enerji türleri ile ilgili, çevre üzerinde zararlı netice doğurmayan bir başlık olarak“Temiz yenilenebilir enerji”kavramının kullanılmasının da bu alanda kategorik ve terminolojik açıdan arzu edilen seviyede bir kazanım ifade edebileceği samimi inancındayım.
Özet (Çeviri)
It is noteworthy that the processes to be operated in order to establish and provide the legal, economic and social dynamics that are in strong interaction with each other at the desired level are at the ideal scale. In the context of this evaluation; Maximum effort has been made to examine both the aforementioned dynamics and certain phenomena specific to the subject analyzed in our study in a way that they are not considered alone, but in integrity with the elements in the form of entrainment. In our study, which mostly uses document scanning technique and qualitative research method, it has been investigated that the limited nature of energy resources makes sustainable development difficult, and that the use of renewable energy resources should be maintained in a way that makes the development permanent, but in proportion to certain value judgments. As well as i sincerely believe that the use of the concept of“Clean renewable energy”as a title that does not cause any harmful consequences on the environment, related to the types of renewable energy that we have examined in various sub-titles, can have a categorically desired level of importance in this field.