Örgütsel yıldırmanın örgütsel özdeşleşme ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisi - bankacılık sektöründe bir uygulama
Mobbing of the effect of organizational intimidation on organizational identification and intention to leave work - an application in the banking sector
  1. Tez No: 716723
  2. Yazar: GAMZE ÇİMEN FEDAİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ELİF YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, örgütsel yıldırmanın örgütsel özdeşleşme ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu konuyla ilgili yapılan saha çalışmasını kapsamaktadır. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Konya'da faaliyet gösteren kamu, katılım ve özel banka çalışanlarından 386 kişi ile anket yapılmıştır. Çalışanlara örgütsel yıldırma için Heinz Leymann'ın geliştirdiği LIPT (Leymann Inventory of Psychological Terrorization) ölçeği kullanılmıştır. Örgütsel Özdeşleşme için Mael ve Ashford tarafından geliştirilen Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği kullanılmıştır. İşten Ayrılma Niyeti için ise Hazel Rosin ve Karen Korabick tarafından geliştirilen işten ayrılma niyeti ölçeği kullanılmıştır. Demografik gruplardaki ölçümlerin dağılımlarında varyanslar homojen dağılım göstermektedir. Bu durumda grup sayısı iki olan analizlerde t-testi, ikiden fazla olan gruplarda ise tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Katılımcılardan toplanan anket toplam puanları arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Korelasyon analizi sonucunda çıkan anlamlı farklılıkların nereden kaynaklandığına bakmak ve yordama durumunu kontrol etmek için de regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda örgütsel yıldırmanın, örgütsel özdeşleşme ile pozitif yönlü, işten ayrılma niyeti ile ise negatif yönlü ilişkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study covers the examination of the relationship between organizational mobbing, organizational identification and intention to leave, and the fieldwork on this subject. Questionnaire technique was used as data collection method in the study. A survey was conducted with 386 people from public, participation and private bank employees operating in Konya. The LIPT (Leymann Inventory of Psychological Terrorization) scale developed by Heinz Leymann was used for organizational intimidation of employees. Organizational Identification Scale developed by Mael and Ashford was used for Organizational Identification. For Intention to Leave the Job, the intention to leave scale developed by Hazel Rosin and Karen Korabick was used. The variances in the distribution of the measurements in the demographic groups show a homogeneous distribution. In this case, t-test was used in analyzes with two groups, and one-way analysis of variance was used in groups with more than two groups. Pearson correlation analysis was performed to examine the relationship between the survey total scores collected from the participants. Regression analyzes were also applied to see where the significant differences resulting from the correlation analysis originate and to control the predictive status. As a result of the research, it was found that organizational mobbing was positively related to organizational identification and negatively positively related to turnover intention.