İşletmelerde; Çeviklik algısı, kurum kültürü, çalışan motivasyonu, yenilikçilik ve çalışanlar arası geri bildirim arasındaki ilişki
In companies; The relationship between agility perception, corporate culture, employee motivation, innovation and employee feedback
  1. Tez No: 716776
  2. Yazar: DİDEM ÖVER
  3. Danışmanlar: DR. AHMET NİHAT TAVŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Dijitalleşme ve buna bağlı olarak meydana gelen değişiklikler ve artan rekabet ortamı, şirketleri sürekli değişen müşteri gereksinimleri ve dinamik çevre koşullarıyla karşı karşıya bırakmaktadır. Bu ortamda bir şirketin başarısı, ürün/ hizmet portföyünü ve iş modelini değişken koşullara çevik bir şekilde uyarlama yeteneğine gittikçe daha çok bağlı bir hale getirmiştir. Değişken koşullar karşısında çevikliği benimseyen ve benimsemeyen şirketlerin esnek kurum kültürü algısının çeşitli boyutlarda karşılaştırılması bu çalışmanın ana fikrini oluşturmaktadır. Çeviklik, esnek kurumsal kültür, yenilikçilik, çalışan motivasyonu ve çalışanlar arası geri bildirim üzerine incelemeler ve kıyaslamalar yapılmıştır. SPSS 22.0 ve AMOS 22.0 programları ile elde edilen veriler tablolar halinde görselleştirilerek Çevik Kurumsal Kültür Yapısı'nın benimsenmesi hakkında fikir sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digitalization and the changes that occur as a result and the increasing competitive environment expose companies to ever-changing customer requirements and dynamic environmental conditions. In this environment, a company's success is increasingly dependent on its ability to adapt its product/service portfolio and business model agile to changing circumstances. The main idea of this study is to compare the flexible corporate culture perception of companies that adopt and do not adopt agility in the face of variable conditions. Investigations and comparisons were made on agility, flexible corporate culture, innovation, employee motivation and feedback. The data obtained with SPSS 22.0 and AMOS 22.0 programs were visualized in tables and an idea about the adoption of Agile Corporate Culture Structure was tried to be presented.