Endonezya'da okul öncesi kurumlarda ve ilköğretim okullarında din ve ahlak eğitimi
Religioun and ethics education in pre school instutions and primary schools in Indonesia
- Tez No: 716775
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ SALİH ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
İnanç, insanın tabiatında, yaratılışında var olan bir eğilim ve ihtiyaçtır. Bu eğilimin yok sayılmaması, eğitimin konusu haline getirilmesi ve insanın bu yönde ihtiyacına karşılık verilmesi gerekir. Din eğitiminin amacı öncelikle insanların mensup oldukları dinin inanç, ibadet ve ahlak esaslarının tanıtımı ve öğretimidir. Bununla birlikte hem toplumsal hem de dünya barışına katkı sunmak üzere ötekine saygı ve hoşgörünün kazandırılması din eğitiminin en temel amaçlarından birisi olmalıdır. Günümüzde küreselleşme kavramı ile ifade edilen, hızı ve yoğunluğu giderek daha da artan insanlar arası ilişkilerin düzenlenmesi, hoşgörü ve saygının, ahlaki erdemlerin yaşatılmasında din eğitiminin katkısı olacaktır. Çünkü din, birey ve toplumların yönlendirilmesinde son derece etkilidir. Çalışmamızın amacı günümüzde Endonezya'daki eğitim sistemi içinde din eğitimine verilen yerin ve din eğitiminin hangi özellikleri taşıdığının belirlenmesidir. Böylece geçmişten bugüne kadarki süre içerisinde hangi dönemlerde nasıl bir değişimin yaşandığı açıklanmış olacaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemine başvurulmuştur. Bu kapsamda, konuyla ilgili kaynak taraması yapılarak hem geçmiş hem de günümüze ait olan bilgiler toplanarak, din eğitiminin yapıldığı kurumlar, din eğitiminin amaçları, içeriği, öğretim yöntemleri ve materyalleri konularında açıklamalar yapılmıştır. Böylece Endonezya'nın bağımsızlığını kazandığı 1945'ten günümüze kadarki dönemde din eğitimi alanındaki değişim genel çizgileri ile tanıtılmıştır. Tespitlerimize göre Endonezya'da 1945 yılında yapılan yasal düzenlemelerle okullarda din dersine yer verilmiştir. Diğer dersler gibi din dersi için de ayrıca öğretim programları hazırlanmıştır. Dersin içeriği İslam inanç, ibadet ve ahlak esaslarından oluşmaktadır. Bunun dışında ayrıca resmi olarak tanınan ve dini eğitimin yapıldığı medreseler de bulunmaktadır. Çalışma esnasında hem tarihi süreçte yaşanan değişim hem de günümüzdeki derslerin amaç, program, içerik ve yöntemler konularında zaman zaman Türkiye'deki din eğitimi uygulamaları ile karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Faith is a tendency and need that exist in the nature of man, in his creation. This tendency should not be ignored, it should be made the subject of education and responded to the need of man in this direction. The aim of our study is to determine the place given to religious education within the education system in Indonesia today and to determine what characteristics it has. Thus, it will be explained what kind of change has occurred in which periods from past to date. Qualitative research method was used in the study. In this context, by conducting a resource screening on the subject by collecting information from the past and the present, explanations have been made about the topics of the institutions where religious education is carried out, the objectives, content, teaching methods and materials of religious education. Thus, when Indonesia gained independence from 1945 to the present day, the change in the field of religious education was introduced with its general lines. According to our findings, religious lessons were included in schools with legal regulations made in Indonesia in 1945. Like other lessons, teaching programs have also been prepared for religous lessons. The content of the lesson consists the principles of İslamic faith, worship and morality. During the study, the change in the historical process and in the topic of: the purpose, program, content and methods of today's lessons sometimes comparisons have been made with religious education practices in Turkey.