Kur'âniyyûn akımı bağlamında Muhammed Şahrûr ve Kur'ân yorumu
Mohammad Shahrur in the context of Qur'āniyyūn movement and his Qur'ān interpretation
- Tez No: 716778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ORHAN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kur'âniyyûn, İslâm düşüncesinin son dönemlerini etkileyen önemli bir düşünce hareketidir. Bu bağlamda özellikle günümüz din yorumlarını anlayabilmek için akım hakkında detaylı çalışmalar yapılması gerekmektedir. Çalışmamızın ilk bölümünü oluşturan Kur'âniyyûn akımını incelerken kavramsal ve tarihsel çerçevenin yanında bölgesel analizler yapılmış ve eleştiriler getirilmiştir. Muhammed Şahrûr, (ö. 2019) bir mühendis olarak Kur'ân üzerinde çalışmalar yapan son dönem düşünürlerinden biridir. Onun Kur'ân yorumunun temelini oluşturan çağdaş okumanın içerisinde yeni metotlar, farklı kavramlar ve geleneksel yaklaşıma eleştiriler bulunmaktadır. Binaenaleyh Kur'âniyyûn akımı içerişinde değerlendirilebilecek birçok görüş zikreden Şahrûr'un hayatı, eserleri ve düşünce yapısı ilk bölümde verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Şahrûr'un Kur'ân ilimleri, terminoloji ve metodolojiye yaklaşımının yanında yaratılış, iman, ahlak ve ibadetlerle ilintili âyetlere getirdiği yorumlar üzerinden Kur'ân yorumunu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Qur'āniyyūn is an important movement of thought that has influenced the last periods of Islamic thought. In this context, detailed studies on the current are required specially to understand today's religious interpretations. While examining the current of the Qur'ān, which constitutes the first part of our study, regional analyses were made, and criticisms were brought alongside the conceptual and historical framework. Mohammad Shahrur (d. 2019) was one of the last thinkers to study the Qur'ān as an engineer. Contemporary reading, which forms the basis of his interpretation of the Qur'ān, includes new methods, different concepts, and criticisms of the traditional approach. The life, works and mindset of Shahrur, who mentioned many opinions related to the Qur'ān movement, were given in the first chapter. In the second part of the study, we will try to present the interpretation of the Qur'ān through the interpretations that Shahrur brings to the verses related to creation, faith, morality, and worship, as well as his approach to the sciences, terminology and methodology of the Qur'ān.