Ankara ili Gölbaşı ilçesi kırsalında yaşayan 65 yaş ve üstü bireylerde ölüm kaygısının depresyon düzeyi ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relation of death anxiety to depression level and quality of life between individuals aged 65 and over living in rural areas of Gölbaşı district in Ankara
- Tez No: 716877
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA GÜLDEN BİLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Araştırma 65 yaş ve üstü bireylerde ölüm kaygısının depresyon düzeyi ve yaşan kalitesi ile ilişkisini incelemek adına yapılmıştır. Bu bağlamda Ankara ili Gölbaşı ilçesi kırsalı örneklem olarak seçilmiş olup, ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Amaçsal örneklem yöntemi ile kırsalda yer alan mahalleler belirlenmiş olup, toplamda 65-89 yaş aralığına sahip 313 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak Abdel-Khalek Ölüm Kaygısı Ölçeği (AKÖKÖ), Geriatrik Depresyon Ölçeği Kısa Form (GDÖ) ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Yaşlı Modülü (WHOQOL-OLD) ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Değişkenler sosyodemografik değişkenlere göre incelendiğinde ölüm kaygısının kronik hastalığı olanlarda, kadın cinsiyetinde, düşük eğitim düzeyinde fazla olduğu bulunurken; ölüm kaygısı puanlarının yakın kaybına, yaşa, medeni duruma, çocuk sayısına, aile ile yaşama durumuna göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Depresyon değişkeni ele alındığında kadınlarda,kronik hastalığı olan bireylerde, yaşın fazla olduğu grupta, dul medeni duruma sahip olan kişilerde, okur-yazar olmayan kişilerde, yalnız yaşayan kişilerde depresyon puanları daha yüksek bulunurken; yakın kaybı yaşama durumunda ve çocuk sayısında depresyon puanlarının manidar şekilde farklılaşmadığı bulunmuştur. Yaşam kalitesi değişkeninde ise erkeklerde,evli bireylerde, kronik hastalığı bulunmayan kişilerde, eşi ile yaşayan bireylerde, eğitim seviyesi ilkokul ve lise olan yaşam kalitesi puanları daha yüksek bulunurken; yaşam kalitesi puanlarının ile çocuk sayısına göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Ayrıca ölüm kaygısı ile depresyon düzeyi arasında anlamlı bir ilişki saptanamazken; ölüm kaygısı ile yaşam kalitesi arasında ise pozitif yönlü düşük düzeyde bir kolerasyon saptanmıştır. Bu bulgulara ek olarak depresyon düzeyi arttıkça yaşam kalitesinin azaldığı, ölüm kaygısı değişkeninin en anlamlı yordayıcısının yaşam kalitesi olduğu, düşük düzeyde de olsa depresyon düzeyinin de ölüm kaygısı değişkenini yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the relation of death anxiety to depression level and quality of life between individuals aged 65 and over. The relational survey method is applied in this study. In this context, rural areas of Gölbaşı district in Ankara was chosen as a sample. Neighborhoods located in the countryside were determined using the purposeful sampling method, and a total of 313 people aged between 65 and 89 were included. In this study, Abdel-Khalek Death Anxiety Scale (AKDAS), Geriatric Depression Scale Short Form (GDS) and World Health Organization Quality of Life Elderly Module (WHOQOL-OLD) and personal information forms were used as data collection tools. The variables were analyzed according to sociodemographic states; while the death anxiety was higher in patients with chronic diseases, female gender, and low education level, the death anxiety scores did not differ according to loss of relatives, age, marital status, number of children, and living with family. Considering the depression variable; the depression scores were found to be higher in women, individuals with chronic diseases, older age groups, widowed people, illiterate people, and people living alone. However, the depression scores did not differ significantly in the case of a bereavement and the number of children. In terms of quality of life, the scores were found to be higher in males, in individuals without chronic diseases,education level of primary school graduates and high school graduates and married individuals and in individuals living with their spouses. On the other hand, it was found that the quality of life scores did not differ according to the number of children. In addition, there was no significant relationship between death anxiety and depression level; a slight positive correlation was found between death anxiety and quality of life. In addition to these findings, it was found that as the level of depression increases, the quality of life decreases. The most significant predictor of the death anxiety variable was the quality of life, and the level of depression also predicted the death anxiety variable, albeit at a low level.