Ankara ili Gölbaşı ilçesi Karagedik beldesinde 15-49 yaş kadınlarda tetanoz seroprevalansı
Tetanus seroprevalance of women aged between 15-49 in Karagedik village of Ankara
  1. Tez No: 90425
  2. Yazar: UFUK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALİ BUMİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
119 ÖZET Neonatal tetanoz gelişmekte olan ülkeler için önemli bir halk sağlığı sorunudur. Avrupa Bölgesinde Neonatal Tetanoz'un endemik olduğu tek ülke Türkiye'dir. Bu araştırmada, Gölbaşı ilçesi Karagedik Beldesi'nde 15-49 yaşlan arasında bulunan kadınların tetanoz antikor düzeylerinin saptanması «âıv>âc;Uf>mt?+ır. Kesitsel tipte olan bu araştırmada toplam 431 kadın incelenmiştir. Araştırma kapsamındaki kişilere anket formu uygulanıp, venöz kan örnekleri alınmıştır. Tetanoz antikorlarının ölçümü için ELISA yöntemi uygulanmıştır. Araştırmada incelenen 431 kadından %69.6'sı en az bir kez olmak üzere tetanoz aşısı olmuştur. Tetanoz aşısı olan kadınların %75.0'ı olduğu aşı doz sayısını hatırlamaktadır. 40-49 yaş grubu kadınlar, okur-yazar olmayan kadınlar ve dul/boşanmış kadınlar arasında tetanoz aşısı olmayanların oranı en yüksektir (sırasıyla %54.3, %51.3 ve %50.0). Aşı doz sayısı hatırlayan kadınlardan %62.7'si 3 doz ve üzeri sayıda aşı olmuşlardır. 30-34 yaş grubu kadınlar (%88.3), okur-yazar olmayan kadınlar (%80.0) ve evli kadınlar (%74.0) arasında 3 doz ve üzeri sayıda aşı olma oranı en yüksektir. Kadınlann 231 'i (%53.6) tetanoz hastalığına karşı yeterli antikor düzeyine sahiptir.
Özet (Çeviri)
121 SUMMARY Neonatal tetanus is an important health problem for developing countries. Turkey is the only country in the Europe Region where neonatal tetanus is still endemic. The aim of this study was to determine the tetanus antibody level in 15-49 age group women in Karagedik disrict in Gölbaşı region. This is a cross-sectional study conducted in 431 women. A questionnaire form was filled for each woman and venous blood samples were collected. ELISA technique was used for tetanus antibody determination. 69.6 % of 431 evaluated women had at least one dose of vaccination. 75.0% of the vaccinated women remembered the number of doses. The percentages of non-vaccination women were greatest in 40-49 age group women, illiterate women, and widow/divorced women with 54.3%, 51.3% and 50.0% respectively. 62.7% of women who remembered the number of doses takes had a history of 3 and over doses of vaccination. The percentages were greatest in 30-34 age group women with 88.3%, illiterate group with 80.0% and, married group with 74.0%. 231 women (53.6%) had sufficient, 200 women had insufficient levels of tetanus antibody, and positive vaccination history in these groups were 83.1% and 52.0% respectively.