Neo-Marksist bakış açısından din ve toplum ilişkisi: Slavoj Zizek örneği
Religion and society interaction from the neo-Marxist perspective: The example of Slavoj Zizek
- Tez No: 716878
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN GÜNGÖR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırmada Slavoj Zizek'in din ve toplum ile ilgili görüşleri eleştirel ve postmodern düşünceler bağlamında sosyolojik açıdan ele alınmıştır. Buna bağlı olarak çalışmanın amacı toplumsal hayatta yaşanan çatışmanın Neo-Marksist açıdan analizini ortaya koymaktır. Slavoj Zizek'in görüşleri din, kültür ve ideoloji başlıkları altında incelenmiş, çatışmaya dair yorumlarını içeren bulgular ortaya koyulmuştur. Çalışmada makro yöntem ve dolaylı gözlem tekniği kullanılmıştır. Bununla birlikte araştırma sürecinde yer yer tümevarım, tümdengelim, eleştirel söylem gibi genel tekniklere de başvurulmuştur. Bu çalışmada Zizek'in Türkçeye çevrilen eserleri, röportajları, söyleşileri ve konuşmalarından hareketle; din ekseninde yaşanan çatışmaları, Marksist bakış açısından uzak bir şekilde değerlendirdiği; ideolojiyi, çatışmayı besleyen bir kavram olarak tanımladığı; çokkültürcülüğü, ırksal ayrımları ve geleneksel sömürgeciliği besleyen çatışma unsurları olarak yorumladığı bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, Slavoj Zizek's views on religion and society are discussed sociologically in the context of critical and postmodern thoughts. Accordingly, the aim of the study is to exhibit the neo-Marxist analysis of the conflict in social life. Slavoj Zizek's views were examined under the headings of religion, culture, politics and ideology; the findings including the interpretations of the conflict were revealed. Macro method and indirect observation technique were used in the study. In addition to this, general techniques such as induction, deduction, and critical discourse were also used in the research process. In this study, based on Zizek's works translated into Turkish, interviews, conversations and speeches; It was found that he evaluated the conflicts on the axis of religion far from the Marxist point of view, defined ideology as a concept that feeds conflict, and interpreted multiculturalism as conflict elements that feed racial discrimination and traditional colonialism.