Irak Türkmen romanları üzerine bir inceleme 1915-2018
An analysis on Iraqi Turkoman's novels between 1915-2018
- Tez No: 716883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEMİN HAZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 485
Özet
Bu tezde 1915-2018 yılları arasında kitap olarak yayınlanmış ya da süreli yayınlarda tefrika hâlinde neşredilen Irak Türkmen romanları tespit edilip yapı ve içerik bakımından incelenmiştir. İncelemeye geçmeden önce Irak Türkmencesi (Arap alfabesi) ile basılı romanları resmî Irak Türkmencesine (Latin harflerine) aktarılmıştır. Tezin Giriş kısmında, Irak Türkmenlerinin tarihi, edebiyatı, romanları ve romancıları hakkında genel bilgiler verildikten sonra; Birinci Bölümde“Irak Türkmenleri”başlığı altında Irak Türkmenleri hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın İkinci Bölümünde“Çağdaş Irak Türkmen Edebiyatı'nın Oluşumu”başlığı altında Irak Türkmen Edebiyatı'nda nazım ve nesir türünün gelişimi hakkında açıklamalar yapılmıştır. Üçüncü Bölümde çalışmaya konu olan“Irak Türkmen Romanı ve Romancıları”başlığı altında romanlar tanıtılmış ve romancılar hakkında bilgiler aktarılmıştır. Son olarak Dördüncü Bölüm de ise“Romanların İncelenmesi”ana başlığı altında, tespit edilen on dört Irak Türkmen romanı yapı ve tema bakımından incelenmiştir. Çalışmanın Sonuç bölümünde hem Irak Türkmen Edebiyatı hem de incelenen eserlerle ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır. Ardından Kaynakça ve Ekler kısımlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, 1915 to 2018 Iraqi Turkoman novels published as books or serialized in periodicals during this time are identified and examined in terms of structure and content. Before proceeding to the analysis, the selected novels which are in Iraqi Turkoman (Arabic alphabet) language were translated to official Iraqi Turkoman (Latin letters). In the introduction part of the dissertation, a brief analysis of the general information about the history, literature, novels, and novelists of the Iraqi Turkoman is disclosed. The first chapter begins by giving information on Iraqi Turkomans under the title“Iraqi Turkomans”. The second part of the study, under the title“The Formation of Contemporary Iraqi Turkoman Literature”, narrates the development of verse and prose genre in Iraqi Turkoman Literature. The third chapter, under the title“Iraqi Turkoman Novel and Novelists”, introduces the novels and gives information about the novelists concerned. Finally, the Fourth Chapter, under the main title“Examination of Novels”, analyzed fourteen Iraqi Turkoman novels in terms of their structures and contents. In the conclusion part of the study, a general evaluation of both Iraqi Turkoman Literature and the analyzed works is made. Followed by References and Appendices.