Bilinen koroner arter hastalığı olan ve acil serviste akut koroner sendrom tanısı alan hastaların demografik özellikleri, risk faktörleri ve ilaç uyumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of demographic characteristics, risk factors and medication adherence of patients with known coronary artery disease and diagnosed acute coronary syndrome in the emergency department
  1. Tez No: 716959
  2. Yazar: MERVE ALTAY KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ AÇIKSARI, UZMAN GÖNÜL AÇIKSARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada demografik özelliklerin, koroner arter hastalığı risk faktörlerinin ve sekonder yaşam tarzı değişikliklerinin ve ilaç uyumunun rekürren koroner olay yaşamak üzerine olan etkilerini göstermek amaçlamıştır. YÖNTEM: Bu çalışmaya Mart 2018-Nisan 2020 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği ve Kardiyoloji polikliniğine başvuran 260 hasta dahil edilmiştir. Acil serviste akut koroner sendrom tanısı konulan ve tıbbi öyküsünde bilinen koroner arter hastalığı olan 160 hasta çalışmaya 'vaka grubu' olarak dahil edilirken, kararlı koroner arter hastalığı sebebiyle rutin kardiyoloji polikliniğine başvuran ve tıbbi öyküsünde tekrarlayan koroner olay ya da girişim bulunmayan 100 hasta 'kontrol grubu' olarak dahil edilmiştir. Bu iki grup arasında demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, öğrenim durumu) koroner arter hastalığı risk faktörleri, sekonder yaşam tarzı değişiklikleri ve Morisky İlaç Uyum Ölçeği-8 Anketi ile belirlenen ilaç uyum düzeyleri kıyaslanmıştır. Değişkenlerin dağılımı kolmogorov simirnov test ile ölçülmüştür. Nicel bağımsız verilerin analizinde bağımsız örneklem t test, mann-whitney u test kullanılmıştır. Nitel bağımsız verilerin analizinde ki-kare test, ki-kare test koşulları sağlanmadığında fischer test kullanıldı. Analizlerde SPSS 27.0 programı kullanılarak p değeri
Özet (Çeviri)
AIM: This study aimed to demonstrate effects of demographic characteristics, coronary artery disease risk factors, secondary lifestyle chnges and medication adherence levels on having recurrent coronary events. MATERIAL and METHOD: This study included 260 patients admitted to Istanbul Medeniyet University, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital Emergency Department and Cardiology Polyclinic between March 2018-April 2020. A total of 160 patient were included in study as 'case group' diagnosed acute coronary syndrome in emergency department and had coronary artery disease in medical history while 100 patients were included in study as 'control group' admitted to routine cardiology polyclinic and had no recurrent coronary event or intervention in medical history. The demographic characteristics (age, sex, educational level), coronary artery risk factors and secondary lifestyle changes and medication adherence - which had determined by Morisky Medication Adherence Scale-8 Questionare- compared between these two groups. The distribution of variables was measured by the kolmogorov smirnov test. Independent samples t test and mann whitney u test were used at the analysis of quantitative independent data. chi-square test was used in the analysis of qualitative independent data, and fischer test was used when the conditions of chi-square test were not met. We used the SPSS 7.0 program in the analyzes and p value accepted as