Basın işletmelerinde dağıtım sisteminin yapısı ve özellikleri
The Structure and properties of the distribution in press organizations
- Tez No: 71697
 - Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÖZKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gazetecilik, Journalism
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Okuyucularına doğru ve güvenilir haberleri zamanında ulaştırmayı görev edinmiş basın işletmeleri açısından dağıtım, pazarlama çabaları nın sonuçlandırılmasında vazgeçilmez bir fonksiyon olmakla birlikte aynı zamanda ilgili işletmeleri maddi ve manevi açıdan önemli kayıp lara uğratabilen faaliyetler bütünüdür. İşletmelerin dolayısıyla ekono minin gelişmesinde vazgezilmez rolü olan dağıtım fonksiyonunun önemi, gerek ekonomik ve sosyal alanlarda kaydedilen gelişmeler gerekse dağıtım ile ilgili maliyetlerin yoğunlaşması nedeniyle giderek artmıştır. Günümüzde basın işletmelerinin amaçlarına ulaşmasında, dağıtım fonksiyonunun kazandığı önem dikkate alınarak,“Basın İşletmelerinde Dağıtım Sisteminin Yapısı ve Özellikleri”konusu çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Çalışmada; Dağıtım, Dağıtım Kanalları ve Fiziksel Dağı tım kavramları açıklanarak, Basın İşletmelerindeki Dağıtım Süreci üze rinde önemle durulmuştur. Bunların dışında dağıtımın geçmişten gü nümüze nasıl bir gelişme sergilediğini ortaya koymak için, Türk basınında dağıtımın tarihsel gelişimi ile birlikte kullanılan dağıtım sistemlerine değinilmiştir. Tüm bunlara bağlı olarak da dağıtım sistemine işlerlik kazandır mak suretiyle, basın sektörünün gelişimini desteklemek ve bu yolla toplumsal ve ekonomik yapının olumlu etkilenmesini sağlamak ama cıyla basm sektöründe dağıtım alanında yetkili kişilerle görüşülmüş ve dağıtımdaki sorunlara ilişkin çözüm önerileri saptanmıştır. Çalışma kuramsal ve pratik bilgilerin bütünleştirilerek yorumlandığı ve öne rilerin sunulduğu sonuç kısmı ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The distribution of press administration vision, which transmit true and trustworthy news in an exact time to It's readers is not only a function which can not be given up in resulting of the marketing efforts and also It's a whole activity that expose administrations to casualities in both material and moral vision. For this reason distribution has a discouragement roll and it shows neither the importance of distribution in economic and social parts nor the increasement of the costs connected with it. If we have a look at the importance of the functions of distribution to reach the aims of press administration and“The structure and the properties of the press administration”becomes as a studying part. In this study explaining the channels of distribution and the physical distribution through, we had to have o look at the time in the distribution of press administration. Beside these things, to put forward that now the distribution exhibit a development from previous time up to now, besides the historical development in Turkish press, they talked about the systems which are using in the distribution. Connecting with all of these, to give functioning to the distribution system and to give support to press sector with these ways, to effect the social and economic structures positively, they talked by authorized persons and find effective solutions to this study is completed by integrating the explanation of theoretical and practical knowledges together with the proposals given at the last part,