Kore ailesinde egemen olan değerlerin kalkınmadaki rolü
The Role of family values in the development of South Korea
- Tez No: 71700
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNAL SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı G.Kore kalkınmasını Kore ailesinde egemen olan ailecilik değerlerinin kalkınma sürecinde oynadığı rol açısından açıklamaktır. Kore aileciliğinin önemli üç ilkesi bulunmaktadır: 1) Ailenin devamının sağlanması ve güçlenmesi için bireylerin başta gelen görevi, aile çıkarlarını her zaman ve her yerde ön planda tutulmasıdır. 2) Aile üyeleri arasındaki ilişkilerin hiyerarşik bir biçimde düzenlenmesi ve herkesin ödün vermeden buna riayet etmesi esasdır. 3) Bu ailesel değerlerin ve aile temelindeki hiyerarşik ilişkilerin toplumun tüm alanlarında da uygulanması bir zorunluluktur. Bu ailecilik, 14. yüzyılda Konfüçyanist hanedanlık olarak kurulan Jo-Son döneminden beri hem devlet ideolojisi, hem de toplumda egemen olan değer olarak Korelilerin düşünce ve davranışlarını etkilemektedir. Önemli olan nokta, bu değerlerin toplum kalkınması doğrultusunda kullanılması ve değerlendirilmesidir. Kore aileciliğinde bir toplumun kalkınmasını destekleyebilecek nitelikte olan en önemli değerler şunlardır.“Ebeveyne saygı ve itaat”;“aile üyeleri arası hiyerarşi bilinci”; ve“bireyden çok aile çıkarlarının ön plana konulması”.“Ebeveyne saygı ve itaat”değeri, hızlı modernleşen Kore'de gerekli olan güçlü bir merkezi hükümetin varlığının sağlanmasında önemli bir etken oldu.“Bireyden çok aile çıkarlarının ön plana konulması”ise, toplumun kalkınması için gerekli olan eğitimli, kaliteli işgücünün sağlanmasına ve ekonomik gelişmeyi olumlu yönde etkileyebilecek insanlar arasında rekabetin doğmasına olanak sağladı. G. Kore'nin kalkınmasında itici rol oynayan ailecilik anlayışı ve buna dayalı yaşam biçimi, 1990'h yılların sonuna gelindiğinde Kore ekonomisinin hızlı değişen dış koşullara ayak uydurmasında engelleyici rol oynamaya da başlamıştır. 104
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to grasp the family values in the development of south Korea. The three important elements found in the Korea family set up are: 1. To sustain family continuation and its strengthening, family interest must come individual interest 2. It is essential that the order of the hierarchic relationship amongst family members be respected before one's concession. 3. It is absolutely necessary that these family values and hierarchic relationships be observed by the whole society. This family system, established since the reign of Jo-Son Confucian dynasty in the 14th C has affected both the government ideology as well as Korean thinking and behaviour. The important point is that for the development the society this family system must be both applied and used. The values which are able to support the development are“respect and obey your parents”,“accept the hierarchy among the family members”and“put the family interest before individual interest”. The value of“respect and obey your parents”was an important factor in the establishment of a strong government presence in a fast modernising Korea. The value of“put family interest before individual interest”created educated, skilled labour and competition among men who are able to affect the economic growth. Towards the end of the 1990s, these family values which in the fast were instrument in the development of south Korea, is now beginning to play an obstructive role due to its inability to keep in step with rapid global economic changes. 105