The relationship between economic development and income inequality: Panel data analysis
Ekonomik gelişme ile gelir eşitsizliği arasındaki ilişki: Panel veri analizi
  1. Tez No: 717108
  2. Yazar: REBAZ ABBAS SULAIMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED HANİFİ VAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Uzun yıllar boyunca, ekonomistler ve politika yapıcılar, dikkatlerini ekonomik ilerleme ile gelir eşitsizliği arasındaki bağlantıya ve bu ilişkinin özelliklerine odakladılar. Bu araştırmanın temel amacı, gelir eşitsizliği (bağımlı değişken), kişi başına düşen GSYİH (gelir), kişi başına düşen GSYİH karesi (gelir2), enflasyon oranı (inf), toplam yatırımlar (inv), GINI'nin rolünü analiz etmektir. 38 OECD ülkesi için incelenen Kuznets ters-u hipotezi bağlamında ekonomik büyüme ve gelir eşitsizliği arasındaki ilişkide cari işlemler dengesi (cab) ve işsizlik oranı (unep) bağımsız değişkenler olarak kullanılmıştır. Kuznets hipotezine göre, gelir eşitsizliği ekonomik gelişmenin ilk aşamalarında artar ve belirli bir noktadan sonra azalır. Bu çalışmada panel veri regresyonu kullanılmıştır. Sabit etkiler modeli (FEM), rasal etkiler modeli (REM) ve havuzlanmış regresyon modeli (POLS) araştırmada kullanılan istatistiksel modellerdir. 1995-2019 dönemini kapsayan 38 OECD ülkesinin geniş bir panel veri örneği için 950 gözlem kullanılmıştır. Dünya Bankası, Dünya Kalkınma Endeksi (WDI), Dünya Gelir Eşitsizliği Veritabanı (WIID) ve Uluslararası Para Fonu'ndan panel verileri elde edilmiştir. Bu çalışmanın bulgularına göre, GSYİH karesi, enflasyon oranı, işsizlik oranı ve cari işlemler dengesi, gelir eşitsizliği üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir pozitif ilişki etkisine sahiptir. GSYİH, negatif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahiptir. Toplam yatırımın gelir eşitsizliği üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi yoktur. Ayrıca, Kuznets'in ters U-şekilli hipotezi sonuçlar tarafından desteklenmemiştir.
Özet (Çeviri)
For many years, economists and policymakers have focused their attention on the link between economic progress and income inequality, as well as the characteristics of that relationship. The main objective of this research is to analyze the role of GINI as indicated by income inequality (dependent variable), GDP per capita (income), GDP per capita squared (income2), inflation rate (inf), total investments (inv), current account balance (cab), and unemployment rate (unep) as independent variables in the relationship between economic growth and income disparity in the context of the Kuznets inverted-u hypothesis, which has been examined for 38 OECD countries. According to the Kuznets hypothesis, income disparity rises during the early stages of economic development and then decreases after a certain point. In this study, we used panel data regression. The fixed effect model (FEM), the random effect model (REM), and the pooled regression model (POLS) were the statistical models employed in the investigation. For a large sample of panel data of 38 OECD countries covering the period 1995 to 2019, we used 950 observations. We obtained panel data from the World Bank, the World Development Index (WDI), the World Income Inequality Database (WIID), and the International Monetary Fund (IMF). According to the findings of this study, GDP square, inflation rate, unemployment rate, and current account balance all have a statistically significant positive relationship impact on income inequality. GDP has a negative and statistically significant effect. Total investment has no statistically significant effect on income inequality. Also, the Kuznets inverted U-shaped hypothesis was not supported by the results.